Menu

اتحادیه قالیشویان و قالیبافان ری

با صنعت گلیم بافی و شهر تالش بیشتر آشنا شوید!
اتحادیه قالیشویان ری
/ دسته ها: مقالات

با صنعت گلیم بافی و شهر تالش بیشتر آشنا شوید!

گلیم چیست؟

قبل از اینکه به توضیح و تفسیر معروف ترین گلیم دنیا بپردازیم، ابتدا به معنی و مفهوم گلیم میپردازیم.

به فرش هایی که بدون کرک بافته میشوند، گلیم میگویند. بافت گلیم ها صاف و ساده هستند به صورتی که وقتی دستمان را بر روی بافت آن می‌کشیم حالت نرمی یا کرکی احساس نمیشود. با وجود سادگی در نوع بافت گلیم ها اما طرح‌ها و نقش‌های متنوعی دارند.

در حالی که ما این نوع فرش ها را با نام گلیم میشناسیم اما درکشور های دیگر اسامی خاص خودش را دارد.نقشه ای که از روی آن در قدیم برای بافت گلیم استفاده میشده معمولا از فرهنگ زندگی مردمان آن محل یا قوم بوده است و موادی که برای بافت گلیم از آنها استفاده میشده الیاف پشم حیوانات بوده است.

اغلب طرح گلیم ها در گذشته ساده بوده، به این دلیل که معمولا برای زیر انداز از این گلیم ها استفاده میشده است. اما با گذشت زمان طرح گلیم ها زیبا تر شد، به طوری که هم اکنون مورد توجه کشور های دیگر قرار گرفته است.

طبق تحقیقات به عمل آمده، زادگاه پیدایش گلیم شهر زنجان بوده است.

یک سوغاتی خوب و تاریخی از شهر زیبای تالش

بهترین سوغاتی که میتوانید از شهر تالش تهیه کنید، گلیم تالش است. در دو شهر تالش و آستارا از استان گیلان، زنان زیادی به واسطه گلیم بافی مشغول به کار شده اند.

بسیاری از گلیم های بافته شده در این دوشهر به کشور های اروپایی و آمریکایی صادر میشود. علاوه بر این، گلیم های این مناطق، به کشور های آذربایجان و روسیه نیز صادر میشود. این نشان دهنده علاقه مردم دنیا به هنر گلیم بافی ایران است، بهتر است در داخل ایران هم قدر این هنر را بدانیم.

بنابراین برای کسی که به صنایع دستی علاقه دارد، چه در خارج از کشور چه در داخل، گلیم تالش میتواند بهترین گزینه برای سوغاتی باشد.

گلیم تالش ثبت ملی شده است؟

گلیم تالش به قدری ارزشمند است که درخور جایگاه ویژه‌ای در ثبت ملی کشورمان میباشد. مردمان تالشی از گذشته مردمان خودساخته‌ای بودند که برای تامین نیازهای زندگی خود تلاش می‌کردند.

روستایی در عنبرآباد آستارا وجود دارد که کار اصلی آن‌ها بافت گلیم است. طبق آمار حدود ۷۰۰ قالیباف در این روستا به این کار مشغول هستند که حاصل زحمت این هنر زیبایشان، باعث ایجاد محبوبیت این اثر در جهان شده است. هنرمند بودن مردمان این منطقه باعث شده توریست‌های زیادی به این شهر سفر کنند و بیشتر با این هنر زیبا آشنا شوند.

ارزش هنر گلیم بافی در این منطقه از سرزمین‌های شمالی کشورمان به قدری ثابت شده که لازم بود به مرحله ثبت ملی برسد. ملی شدن این اثر باعث شد که هنر گلیم بافی بیش از پیش رواج پیدا کند. صادرات صنایع دستی باعث افزایش گردشگر به مبدا آن هنر می‌شود. در نتیجه این موضوع در اقتصاد کشور می‌تواند تاثیر بسزایی داشته باشد.

برای آشنایی انواع فرش ایرانی به این مقاله رجوع کنید.

مطلب قبلی اصطلاحات رایج در حوزه فرش
مطلب بعدی نکاتی جهت نگهداری و شستشوی بهتر تابلو فرش
Print
1113 رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

نوشتن یک نظر

افزودن نظر

x

آخرین مطالب

RSS

پربازدیدترین مطالب

RSS
دی ان ان