Menu

اتحادیه قالیشویان و قالیبافان ری

بهترین فرش دستبافت ایران: فرش قم!
اتحادیه قالیشویان ری
/ دسته ها: مقالات

بهترین فرش دستبافت ایران: فرش قم!

هر چند صنعت قالی بافی از دیر باز در میان عشایر و روستاییان قم رایج بوده و با بافت بسیار ریز بر سر زبان ها بوده  ولی سابقه قالیبافی در قم به ۸۰ سال قبل در قرن مدرن می رسد؛ و این زمانی رخ داد که تجار و قالی فروشان کاشان دارهای قالی را به قم برده و شروع به تعلیم  این حرفه در مقیاسی محدود کردند.

فرش دستبافت قم را با توجه به تنوع طرح، رنگ، پرز، نوع بافت و الیافی که در آن به کار می رود بسیار ارزش مند و لوکس است ، میتوان آیینه ای تمام نما از فرش ایران خطاب کرد.

تنوع فرش در قم به اندازه ای است که هیچ استانی این گونه نیست فرش قم ، به طور کلی در فرش قم به راحتی میتوان  تنوع نقشه یه طرح ، رنگ ، نوع بافت و… را باهم در یکجا دید. همه سبک های مناطق فرش بافی ایران را می توان در قم مشاهده کرد. البته که حاصل این دستبافته به دلیل ذوق و سلیقه و ابتکار بیش از حد  هنرمندان قمی می باشد. ساختار و ویژگی فرش قم عبارت است از:جنس الیاف-شیوه ی بافت-ابعاد فرش ها-رنگ های به کار رفته در فرش ها-طرح های رایج

با توجه به این که در سال ۱۳۷۳ در مورد کارگاه های قالیبافی آمارگیری انجام شد، در استان قم حدود ۳۰۰۰ واحد کارگاه قالی بافی دایر بود که بیشتر این کارگاه ها در مرکز استان وجود داشت و تعدادی هم در بخش های تابعه مشغول به بافت بودند، امروزه به ۴۰۰۰ کارگاه قالیبافی رسیده است.علاوه بر این ها تعداد بسیار زیادی نیز کارگاه های خانگی وجود دارد. امروزه قم، به پایتخت فرش کشور تبدیل شده است (خصوصا فرش تمام ابریشم) و در بازار های جهانی به بافت و طرح و رنگ آمیزی ظریف، اصیل و متین شهرت یافته است و به دلیل ویژگی های خاصی که داراست، ۹۰ درصد فرش های تولید شده در این شهر به خارج از کشور صادر می شود و هنر و صنعت فرش دستبافت قم در بازار های جهانی از جایگاه مناسبی برخوردار است.

مطلب قبلی راهکار هایی برای افزایش طول عمر فرش های ماشینی
مطلب بعدی ۴۰ هزار قالیباف استان تهران ساماندهی می‌شوند
Print
1921 رتبه بندی این مطلب:
2/0

نوشتن یک نظر

افزودن نظر

x

آخرین مطالب

RSS

پربازدیدترین مطالب

RSS
دی ان ان