Menu

اتحادیه قالیشویان و قالیبافان ری

تفاوت گلیم و گبه
اتحادیه قالیشویان ری
/ دسته ها: اخبار, مقالات

تفاوت گلیم و گبه

اکثر افراد معمولا در نگاه اول تفاوتی بین گلیم و گبه مشاهده نمی کنند. اما اگر کمی بیشتر به آنها دقت کنید متوجه خواهید شد که بین آنها اختلاف های ریزی وجود دارد. که این امر می تواند در هنگام خرید این محصولات کمک شایانی به شما بکند. از جمله تفاوت های گلیم و گبه می توان به نوع بافت، اندازه، طرح و رنگبندی آنها اشاره کرد. برای درک بهتر تفاوت گلیم و گبه با ما همراه باشید.

گبه چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

دلیل اینکه فرش فروشان گبه را به عنوان قالی نمیشناسند این است که ضخامت و بلندی پرزهای گبه خیلی بیشتر از قالی است. گبه درشت بافت است و گره های آن شل بافته میشود بخاطر همین از گلیم نرم تر است. در گذشته های دور عشایر برای طرح گبه های دست بافت از ذهن و تخیل و احساسات خود کمک میگرفتند و بدون نگاه کردن به نقشه ی از پیش تعیین شده آنرا می بافتند و همین امر باعث میشد نقش و نگار گبه ها منحصر به فرد و خاص باشد.

اما اخیرا شرکت های تولید کننده فرش ماشینی اقدام به تولید گبه هایی میکنند که از روی نقشه های متنوع بافته میشوند و این تنوع باعث میشود طبق سلیقه همه مشتری ها محصول ارائه شود. گبه هایی که از پشم طبیعی و رنگ نشده‌ ی  گوسفند بافته میشوند دوام و مقاومت بالایی دربرابر نور آفتاب و عوامل دیگر از جمله رطوبت دارند.

گلیم چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

گلیم نوعی دسته بافته است که از پشم طبیعی حیوانات تولید می شود. معمولا از لحاظ اندازه از گبه بزرگتر هستند. یکی از اصلی ترین خصوصیات گلیم نداشتن پرز است. گلیم بر خلاف گبه گره و پرز ندارد و فقط  از تار و پود تشکیل  شده است. نقش و نگار گلیم در هر ناحیه متفاوت می باشد و از آن معمولا به عنوان پوشش زمین، دیوار، روانداز حیوانات و نوار چادر استفاده می کنند. بر اساس تحقیقات باستان شناسان قدمت تولید گلیم توسط انسان به ۸۰۰۰ سال پیش برمی گردد.

گلیم و گبه چه تفاوتی دارند؟

اگر بخواهیم مهمترین و اصلی ترین تفاوت گلیم با گبه را بیان کنیم می توان به نحوه بافت اشاره کرد زیرا جنس هر دو از پشم است و فقط نوع بافت است که این دو زیر انداز را از هم متمایز میکند. تنوع رنگ در گلیم دست بافت بیشتر از گبه‌ی دست بافت است.  جارو کردن و شستن گلیم راحت تر از گبه است زیرا گلیم سبکتر از گبه بوده و همچنین سطح گلیم صاف و بدون پرز است.

این دو زیر انداز سنتی امروزه طرفداران زیادی بین مردم دارد. از گلیم و گبه برای تزئین خانه های مدرن نیز استفاده میشود. این دو محصول علاوه بر ایران در کشورهای همسایه و  اروپا هم طرفداران خاص خود را دارند. ایران یکی از قدیمی ترین صادر کنندگان گلیم و گبه است.

مطلب قبلی ریزبافتی فرش اصفهان
مطلب بعدی رجشمار فرش دستبافت چیست؟
Print
1038 رتبه بندی این مطلب:
3/0

نوشتن یک نظر

افزودن نظر

x

آخرین مطالب

RSS

پربازدیدترین مطالب

RSS
دی ان ان