Menu

اتحادیه قالیشویان و قالیبافان ری

راهنمای خرید فرش ماشینی
اتحادیه قالیشویان ری
/ دسته ها: مقالات

راهنمای خرید فرش ماشینی

احتمالا برای شماهم پیش آمده که موقع خرید فرش ماشینی دچار سردرگمی شوید. دنبال فرشی هستید که علاوه بر کیفیت و زیبایی، قیمت مناسبی هم داشته باشد. امروزه با توجه به تنوع فرش های ماشینی در طرح ها و رنگها و کیفیت های مختلف، شناختن انواع فرش ماشینی و تشخیص سطوح کیفی آنها از اهمیت ویژه ای برخوردار است و لازمه یک خرید موفق به شمار میرود. در ادامه با انواع فرش ماشینی و شیوه تشخیص آنها آشنا خواهیم شد و در پایان تمام ابعاد خرید بهترین فرش ماشینی را بررسی میکنیم ...

 

انواع فرش ماشینی و نحوه تشخیص آنها

 

 با توجه به گستردگی و تنوع  طرح، رنگ، کیفیت و قیمت فرش ماشینی در بازار، فرش ها را از جهات بسیاری میتوان مقایسه کرد که در ادامه 2 مورد اصلی و مهم آنرا به طور دقیق بررسی کردیم:

 

از نظر شانه و تراکم:


مهم ترین مشخصه فرش ماشینی شانه و تراکم آن است.هر فرش دارای دو نوع مشخصه می باشد: 1-عرضی(شانه) 2- طولی(تراکم)

شانه فرش به تعداد گره هایی گفته میشود که در عرض فرش و در هر متر مربع آن وجود دارد. به عنوان مثال فرش 1000 شانه در هر متر مربع در عرض فرش 1000 گره بافته شده است. تراکم فرش به تعداد گره هایی گفته می شود که در طول فرش و در هر متر مربع واقع شده است به عنوان مثال فرشی که دارای 2700 تراکم است در هر متر مربع در طول فرش 2700 گره بافته شده است.هرچه شانه فرش بیشتر باشد بافت فرش ریزتر(ریز نقش) خواهد بود که معمولا به اینگونه فرش ها فرش ماشینی دست بافت گونه میگویند و هرچه تراکم یک فرش بیشتر باشد فرش دوام بیشتری خواهد داشت و فشردگی و سفتی و استحکام آن نیز بیشتر می شود. شانه های رایج در بازار 500 شانه، 700 شانه، 1000 شانه و 1200 شانه می باشند و همچنین تراکم های رایج در بازار به این شرح است: تراکم 700، تراکم 900، تراکم 1000، تراکم 2550، تراکم 3000، تراکم 3600

اگر به دنبال فرشی با بافت ظریف و با طول عمر بالا هستید پیشنهاد ما این است فرشی را انتخاب کنید که از شانه و تراکم بالا برخوردار باشد. البته فرش های 700 شانه دارای تنوع طرح و رنگ بیشتری هستند و روشن است که قیمت مناسب تری هم نسبت به فرش های 1000 شانه و 1200 شانه دارند.

 


تشخیص شانه و تراکم فرش 

 

همانطور که گفته شد شانه و تراکم به ترتیب به گره هایی گفته میشود که در عرض و طول فرش می باشند پس برای تشخیص شانه و تراکم به ناچار باید تعداد گره های آنرا از پشت فرش بشماریم.اما از آنجایی که این روش کاری طاقت فرسا و و زمانبر است راه حل ساده تری هم در نظر گرفته شده است.

برای اینکه به تعداد دقیق شانه های یک فرش ی ببرید باید تعداد گره ها را در 2 سانتی متر(در عرض فرش) بشمارید و با نسبت ساده زیر تعداد شانه های آنرا بدست آورید:
 1 / x = تعداد گره ها در 2 سانتیمتر / 0.02    

به عنوان مثال اگر در 2 سانتی متر (در عرض فرش) تعداد 14 گره وجود داشت این فرش 700 شانه می باشد.

روند تشخیص تراکم فرش دقیقا مانند شانه است با این تفاوت که گره ها را باید در طول فرش بشمارید.

 

 

از نظر جنس الیاف:

 

5 نوع فرش ماشینی از نظر جنس الیاف وجود دارد که در ادامه آنها را همراه با ویژگیشان ذکر کردیم:

اکریلیک: الیاف اکریلیک از مواد نفتی ساخته می شوند و با انواع نخ‌های دیگر مانند پشم، ترکیب شده و برای بافت فرش به کار می‌رود.اکریلیک رنگ پذیری خوبی دارد، به راحتی لکه نمیشود، شستشو راحتی دارد، نسبت به  روغن و چربی و مواد شیمیایی و تابش مستقیم نور خورشید مقاوم است و به طور کلی ضد حساسیت است. از ویژگی های بد آن میتوان به پرزدار بودن الیاف آن اشاره کرد. فرش ماشینی اکریلیک بهترین فرش ماشینی موجود در بازار است.

 

پشمی: در بافت فرش ماشینی پشمی از الیاف طبیعی پشم (که معمولا از گوسفند به دست می آید) استفاده میشود. از آنجایی که الیاف فرش پشمی طبیعی است این فرش طرفدارای زیادی را به خود جذب کرده است چون علاوه بر بادوام بودن و نرم بودن، گرد و غبار جذب نمیکنند، به راحتی لک نمی شوند و اگر لک شوند به راحتی تمیز میشوند. با توجه به اینکه این فرش با دوام است و به سختی لک میشود مناسب اتاق های شلوغ و پر رفت آمد مانند اتاق پذیرایی و اتاق غذا خوری است.

پلی استر: الیاف پلی‌استر دارای ظاهر براق و چشم گیری هستند از رنگ پذیری بالا برخوردارند. با توجه به این ویژگی ها فرش های ماشینی پلی استری از تنوع رنگ و طرح های مختلف و بیشتری برخوردارند. از ویژگی های دیگر این نوع الیاف میتوان به ضد لک بودن و عدم پرز دهی اشاره کرد همچنین الیاف پلی استر دارای سلول های بسته هستند که از نفوذ لکه ها به فرش و باقی ماندن آنها در فرش جلوگیری میکند.

 

یکی از معایب فرش پلی استر نشستن گرد و غبار به روی آن است که باعث کم شدن ظاهر زیبای آن است. این فرش همانند فرش های نایلونی و اکریلیک با دوام نیست و مناسب اتاق های پررفت و آمد نمیباشد.

پلی‌ پروپیلن: الیاف پلی پروپیلن، از گرانول پلی پروپیلن (گرید نساجی) که یکی از محصولات پتروشیمی است،به دست می آید

 فرش ماشینی پلی پروپیلن در برابر رطوبت و کپک، بسیار مقاوم است و مناسب خانه‌هایی است که در مناطق مرطوب زندگی می‌کنند.این فرش با دوام و بسیار نرم هستند این نوع فرش ها از نظر ظاهر شبیه به فرش های اکریلیک هستند و نسبت به فرش های اکریلیک از قیمت مناسب تری برخوردارند.

این فرش ها خیلی زود لکه میگیرند و پاک کردن آن لکه ها هم بسیار دشوار است و همچنین لطافت و نرمی خود را سریعا از دست میدهند.

با توجه به نرم بودن و با دوام بودن این فرش ها میتوان از آنها در اتاق خواب و اتاق های پر رفت و آمد استفاده کرد.

 

نایلون: فرش ماشینی نایلونی دوام بسیار بالایی دارد، در برابر گردو خاک و کپک، مقاوم هستند. سنگینی وسایل خانه، مانند مبلمان را هم به خوبی، تحمل می‌کنند. فرش‌های نایلونی در رنگ‌های متنوع و زیبا تولید می‌شوند.

رنگ فرش‌های نایلونی در مدت کوتاهی کم می‌شود و رنگ‌ پریده به نظر می‌آید. این نوع فرش به دلیل گران بودن الیاف آن از قیمت بالایی برخوردارند.

 

نحوه تشخیص جنس الیاف فرش

 

از آنجایی که فرش اکریلیک بهترین فرش موجود در بازار است قصد داریم در مورد خصوصیات این فرش نکاتی را بیان کنیم تا هنگام خرید فرش اکریلیک تقلبی را شناسایی کنید.
 

1- فرش اکریلیک نسبت به پلی استر نرم تر ، لطیف تر و روشن تر است.
2- در حین لمس کردن و دست کشیدن به فرش های اکریلیک دست به راحتی از روی فرش سر می خورد و چسبندگی روی فرش احساس نمی شود.

3- نخ اکریلیک در حین دست کشیدن از زیر دست دانه دانه رد شده و داخل هم کلاف و پیچیده نمی شوند. همچنین اصلا بوی مواد پلاستیکی و نفتی نمیدهد.

4- مقاومت بالای نخ خای اکرولیک در برابر پا خوردن و برگشت پذیری فوق العاد نخ ها

5- مقاومت بسیار بالا در برابر حرارت های غیر مستقیم مانند اتوی داغ، قابلمه داغ و کتری داغ

6- نخ اکریلیک دارای رنگهای بسیار شاد و شفاف است.

7- و در آخر بررسی مشخصات برچسب پشت فرش از جمله لوگو شرکت سازنده، تایید کنترل کیفیت،علامت استاندارد، چک کردن شانه و تراکم فرش

 

 

خرید فرش ماشینی مناسب

 

تا اینجا با انواع فرش ماشینی و نحوه تشخیص آنها از یکدیگر آشنا شدیم. حال نوبت آن میرسد که فرش مناسب را نسبت به بودجه و نیازمان تهیه کنیم.

 

نکاتی در مورد خرید فرش ماشینی

 

برای انتخاب بهترین فرش ماشینی باید شیوه استفاده از اتاق و نوع کاربرد آنها را در نظر داشته باشید. به عنوان مثال فرشی که در اتاق پذیرایی پر رفت آمد و یا در اتاق غذا خوری شلوغ استفاده میشود باید علاوه براینکه قابلیت پا خور بودن و مقاوم بودن در برابر گرد و غبار را داشته باشد برای استفاده های طولانی مدت هم مناسب باشد. بهترین فرش ها برای اینگونه اتاق ها فرش های اکریلیک و نایلونی با شانه و تراکم بالا هستند.اگر فرش برای مکانی مانند اتاق خواب که محل استراحت و آرامش است و همچنین پر رفت آمد هم نیست میتوانید فرشی با جنس لطیف و با رنگ های روشن تهیه کنید که با استفاده از این فرش فضای اتاق لطیف و دلنشین خواهد شد.فرش های پشمی بخاطر نرمی و لطیف بودنی که دارند مناسب این اتاق ها هستند.
در قدم بعد باید به سبک زندگیتان توجه ویژه ای داشته باشید. اگر در خانه کودک دارید و در طول هفته مهمان زیادی دارید و یا اینکه از حیوان خانگی(مانند سگ و گربه) نگهداری میکنید بهتر است از طرح های شلوغ و تیره تر استفاده کنید که لکه ها و کثیفی ها کمتر نمایان شوند. اما اگر خانواده کم جمعیت هستید و اهل رفت آمد و شلوغی نیستید و یا تنها زندگی میکنید میتوانید از فرشی استفاده کنید که رنگ های روشن تر و نقش و نگار کمتری دارد.

 

مطلب قبلی راه های جلوگیری، مقابله و درمان بیدزدگی فرش
مطلب بعدی کاشان بزرگترین تولید کننده فرش ماشینی کشور
Print
257 رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

نوشتن یک نظر

افزودن نظر

x

آخرین مطالب

RSS

پربازدیدترین مطالب

RSS
دی ان ان