Menu

اتحادیه قالیشویان و قالیبافان ری

رنگ های پر استفاده در فرش ایرانی
اتحادیه قالیشویان ری
/ دسته ها: اخبار, مقالات

رنگ های پر استفاده در فرش ایرانی

یکی از مهم ترین فاکتور‌ها در خرید فرش، رنگ آن می‌باشد. رنگ فرش بر جذابیت و ظاهر محیط منزل تاثیر بسزایی دارد. انتخاب رنگ مناسب علاوه بر اینکه روح تازه ای به منزل شما می‌بخشد نشاندهنده نوع شخصیت و رفتار شما نیز می‌باشد. امروزه در بازار شاهد تنوع بسیار گسترده رنگ و طرح در تولید فرش هستیم که هنگام تهیه فرش با کمی مطالعه و تحقیق، به راحتی می‌توانیم رنگی مناسب با محیط منزل و نوع شخصیت خودمان خریداری کنیم. در این مقاله قصد داریم توضیحاتی در این مورد ارائه دهیم.

انتخاب رنگ مناسب برای فرش

هر رنگ تاثیر منحصر به فردی در روحیه و رفتار هر شخص می‌گذارد. علاوه بر این هر رنگی دارای مفهوم و معنای خاص خود می‌باشد. برای انتخاب رنگ مناسب با شرایط منزل و روحیه خود، باید علاوه بر آشنایی با روانشناسی رنگ ها در فرش، سلیقه و روحیه خود را نیز در نظر بگیرید. در نهایت با توجه به دکوراسیون و چیدمان منزل و همچنین شرایط آب و هوای منطقه، رنگ مناسبی را برای فرش انتخاب کنید. ناگفته نماند که در انتخاب طرح و رنگ فرش دقت زیادی به خرج دهید. زیرا با توجه به هزینه های زیاد، ممکن است قادر به تعویض آن نباشید.

 رنگ فرش های ایرانی

به طور کلی رنگها به سه دسته رنگهای خنثی، گرم و سرد تقسیم بندی می‌شوند. رنگ آبی و سبز جز دسته سرد، رنگ قرمز و نارنجی جز رنگهای گرم و رنگ سیاه و خاسکتری جز رنگهای خنثی می باشد. در بازار ایران هر سه گروه و ترکیب آنها نیز موجود است. فرشهای داخلی معمولا با گیاهان بومی موجود در طبیعت رنگرزی می‌شود. از فاکتور‌های مهم در تعیین ارزش فرش و قالی ایرانی، می‌توان به نوع رنگبندی و ترکیب رنگ آنها اشاره نمود. رنگهای گردویی، خاکی، آبی لاجوردی، لاکی و... به عنوان رنگ غالب در فرش اصیل ایرانی می‌باشند.

نکاتی در انتخاب رنگ مناسب دکوراسیون منزل

1- اگر در منزل کودک و یا حیوان خانگی دارید. بهتر است از رنگ های تیره استفاده نمایید. زیرا وجود بچه و حیوانات خانگی موجود لکه شدن مدوام فرش ها شده و جذابیت آنرا از بین می‌برد. علاوه بر این اگر منزل پر رفت و آمدی دارید بهترین راهکار برای مخفی کردن لکه ها و کثیفی فرش، استفاده از رنگ تیره و طرح های شلوغ می‌باشد.

2- برای بزرگتر دیده شدن اتاق‌های کوچک از فرشهای رنگ روشن استفاده نمایید. رنگ‌های روشن مناسب خانه‌هایی با مساحت کم می‌باشد.

3- برای اتاقی که دیوار روشن دارد از رنگ‌های تیره استفاده کنید. این تضاد باعث ایجاد محیطی گرم و صمیمی خواهد شد. برای اتاق های تیره از فرش‌های روشن استفاده کنید.

4- برای کمتر دیده شدن ذرات گرد و غبار روی فرش، از فرشی تهیه کنید که دارای تنوع رنگی زیاد و طرح های شلوغ باشد.

مطلب قبلی مایت فرش چیست؟ و چگونه از آن خلاص شویم؟
مطلب بعدی فرش اصفهان را بهتر بشناسیم
Print
753 رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

نوشتن یک نظر

افزودن نظر

x

آخرین مطالب

RSS

پربازدیدترین مطالب

RSS
دی ان ان