Menu

اتحادیه قالیشویان و قالیبافان ری

ریزبافتی فرش اصفهان
اتحادیه قالیشویان ری
/ دسته ها: اخبار, مقالات

ریزبافتی فرش اصفهان

ظرافت و ریز بافتی فرش، در ظاهر و زیبایی آن بسیار موثر است. فرش های ریز بافت از جذابیت بالایی برخوردارند به طوری چشم همگان را به خود خیره می کند و منزل را با شکوه تر جلوه می دهد. یکی از تولید کنندگان فرش ریز بافت در کشور، شهر اصفهان می باشد. فرش های ریز بافت اصفهان از زیبایی و ظرافت چشمگیری برخوردار بوده و طرفداران زیادی را به سمت خود جلب کرده است. در این مقاله قصد داریم ویژگی های ریزبافتی فرش اصفهان را بررسی و معرفی کنیم.

فرش ریز بافت چیست؟

به فرشی گفته می شود که ریز نقش تر از سایر فرش ها بوده و دارای تراکم بالایی است. بافتن فرشهای ریزبافت نیازمند دقت، حوصله و وقت بیشتری نسبت به فرش های کم تراکم می باشد. به همین علت ارزش مالی و هنری فرش ریز بافت بیشتر از سایر فرش ها است.

روش ریز بافتی فرش در اصفهان

فرشهای اصفهان در هر نوع و طرحی، به عنوان یکی از بهترین و محبوب ترین فرش ها در ایران و جهان شناخته می شود. و همواره مورد توجه کلکسیونر ها و هنر دوستان سرار جهان بوده است. یکی از محصولات محبوب فرش اصفهان، فرش های ریز بافت این شهر می باشد. تولید کنندگان فرش در اصفهان با بکارگیری تخصص و تجربه افراد خود، فرش های ریز بافت را با بهترین روش ها تولید کرده و روانه بازار می کنند. این فرش ها دارای ارزش مادی و هنری زیادی بوده و همواره از استقبال خوب مشتریان برخوردار بوده است.

یکی از مناطق تولید کننده فرش ریز بافت در اصفهان منطقه نایین می باشد. که توانایی تولید فرشهای بسیار ریز نقش و ظریف را دارد. نقش و نگار و بافت فرش های نایین بسیار زیبا و جذاب می باشد و مورد توجه بسیاری از هنر دوستان در سراسر دنیا قرار گرفته است.

انتقال هنر و آموزش بافت فرش ریز بافت

همانطور که گفته شد هرچقدر که فرش ریز بافت تر و ریز نقش تر باشد دارای جذابیت و زیبایی بیشتری خواهد بود. و در بین صنایع دستی از ارزش مادی و معنوی بالایی برخوردار خواهد بود. بنابراین انتقال این هنر و آموزش آن به نسل های جوان تر، امری واجب برای بقای هنر کشورمان می باشد. در حال حاضر در برخی نقاط کشور مانند اصفهان، کرمان، تبریز و...  کارگاه های آموزشی فرش ریز بافت برگزار می شود. که این امر کمک شایانی برای حفظ هنر اصیل فرشبافی در کشورمان خواهد کرد.

مطلب قبلی نحوه بافت گلیم چگونه است؟
مطلب بعدی تفاوت گلیم و گبه
Print
777 رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

نوشتن یک نظر

افزودن نظر

x

آخرین مطالب

RSS

پربازدیدترین مطالب

RSS
دی ان ان