Menu

اتحادیه قالیشویان و قالیبافان ری

فرش اصفهان را بهتر بشناسیم
اتحادیه قالیشویان ری
/ دسته ها: اخبار, مقالات

فرش اصفهان را بهتر بشناسیم

فرش دستبافت یکی از هنرهای ماندگار و تاریخی است که در تمام دنیا آن را در کنار نام ایران می‌شناسند. فرش های دستبافت ایران در خانه های بسیاری از کشورهای آسیایی و اروپایی دیده می‌شود. با وجود تحریم‌هایی که وجود دارد، کشور ما در تولید مواد اولیه ی فرش دستبافت به خودکفایی رسیده و نیازی به واردات  ندارد. بنابراین کشورمان هنوز پیشرو صادرات فرش در جهان است. در این مقاله قصد داریم شما را با فرش دستبافت اصفهان آشنا کنیم.

تاریخچه ی فرش اصفهان  

قدمت و تاریخچه ی فرش اصفهان به اوایل قرن شانزده میلادی برمی‌گردد. این دوره همزمان با حکومت سلسله صفویان در ایران بود. دوران صفویان اوج شکوفایی و محبوبیت فرش دست بافت اصفهان است. پادشاهان صفوی علاقه زیادی به فرش داشتند. نفیس ترین و زیباترین  فرش هایی که از آن زمان به یادگار مانده، نشان دهنده‌ی تمدن و فرهنگ اصیل ایرانی می باشد. فرش یکی از سوغاتی‌ها و صنایع دستی مهم اصفهان است که علاوه بر جنبه‌های زیبایی شناختی، فرهنگی و اجتماعی در عرصه اقتصادی کشور نقش بسزایی داشته و به خارج کشور صادر می‌شد.

ویژگی‌های شاخص فرش اصفهان

استفاده از رنگ های طبیعی برای الیاف فرش‌های مرغوب از ویژگی‌های منحصر به فرد فرش دست بافت اصفهان می‌باشد‌. پرزها در این نوع فرش کوتاه هستند. ریز بافت بودن با رجشمار بالا، باعث ظرافت و زیبایی فرش شده که این هم از دیگر ویژگی های مهم فرش اصفهان است. استفاده از نقش و نگار اصیل ایرانی، گنجاندن نقش پرچم ایران در حاشیه ی فرش‌ها، استفاده کردن از گره فارسی در بافت فرش، هماهنگی بین طرح و رنگ، استفاده از رنگ های متنوع و شاد مانند کرم، لاکی، آبی، بژ، بادامی، سرمه ای، مسی و... از دیگر ویژگی‌های فرش دستبافت اصفهان هستند.

طرح‌ها و نقش‌های معروف فرش اصفهان

طرح‌های شاه عباسی، شکارگاه، افشان، برگ مویی، اسلیمی، ختایی، بوته ای، کومه ای، لچک ترنج، گنبدی، حیوان دار از مهمترین و زیباترین طرح‌های فرش اصفهان هستند.

ریزبافتی و ظرافت فرش اصفهان

واضح است که فرش هر چه ریزبافت‌تر بوده و رجشمار آن بیشتر باشد، وقت و دقت بیشتری برای بافت احتیاج دارد. بنابراین ارزش و قیمت فرش ریزبافت بیشتر از سایر فرش‌هاست. افرادی که توانایی مالی بالایی دارند ترجیح می‌دهند هزینه بیشتری کرده و فرش ریزبافت اصفهان را خریداری کنند. با اینکار جلوه زیباتری به خانه های خود می‌دهند.

جنس تار و پود فرش اصفهان

با توجه به سبک زندگی، اقلیم و آب و هوای هر منطقه جنس الیاف استفاده شده برای تار و پود و کرک فرش‌های دست بافت هر شهری با شهر دیگر متفاوت است. در اصفهان چله ی فرش از جنس ابریشم و پود آن از جنس پنبه می‌باشد.

صادرات فرش دست بافت اصفهان

در سالهای اخیر صادرات فرش اصفهان با افت چشمگیری مواجه شده و دلیل اصلی آن گران شدن مواد اولیه بوده است. مواد اولیه فرش در اصفهان تاثیر زیادی در کیفیت و بافت فرش گذاشته است. با گران شدن مواد اولیه، افراد سودجو مواد اولیه تقلبی وارد بازار کرده‌اند. تولیدکنندگان با خرید مواد تقلبی به جای مواد اصلی فرش‌های بی کیفیت تولید می‌کنند. برخی تولیدکنندگان نیز توانایی خرید مواد اولیه ی اصلی و گران را ندارند. به همین دلیل حدودا نصف کارگاه‌های تولید فرش دست بافت اصفهان تعطیل شده است. در بازارهای جهانی نیز فرش دست بافت اصفهان دیگر جایگاه قبلی را ندارد و رقبای خارجی پیشرفت بیشتری داشته اند.

 

مطلب قبلی رنگ های پر استفاده در فرش ایرانی
مطلب بعدی روش های بافت گلیم
Print
842 رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

نوشتن یک نظر

افزودن نظر

x

آخرین مطالب

RSS

پربازدیدترین مطالب

RSS
دی ان ان