Menu

اتحادیه قالیشویان و قالیبافان ری

مایت فرش چیست؟ و چگونه از آن خلاص شویم؟
اتحادیه قالیشویان ری
/ دسته ها: اخبار, مقالات

مایت فرش چیست؟ و چگونه از آن خلاص شویم؟

فرش ها برای حشرات به منزله‌ی یک هتل چند ستاره هستند. زندگی در فرش مزایای زیادی برای حشرات دارد. فرش مملو از منابع غذایی زیادی برای حشرات می‌باشد. از جمله الیاف، پرز فرش، خرده های غذا و سلول های مرده‌ ی پوست که روی فرش ریخته شده است. مایت یکی از حشرات خانواده عنکبوتیان است که محل زندگیش روی فرش بوده و با تغذیه از الیاف فرش آسیب جدی به آن می‌زند. گاهی فرش به حدی آسیب می‌بیند که باید توسط یک متخصص فرش ترمیم شود. در بعضی موارد اگر دیر متوجه شوید خسارات جبران ناپذیری به فرش وارد شده که باعث نابودی کامل یک بخش فرش خواهد شد.

راه های پیشگیری و مقابله با مایت فرش

به محض اینکه وجود این حشره را در منزل احساس کردید باید سریعا اقدام کنید. برای جلوگیری از نفوذ مایت به فرش هایی که در سطح خانه پهن کرده اید باید به طور مرتب خانه را جارو برقی بکشید تا منبع تغذیه ای برای حشره روی سطح فرش و دیگر سطوح باقی نماند. جارو برقی دشمن حشرات است ولی با این وجود گاهی حشرات در قسمتی که فرش به دیوار برخورد می‌کند پناه می‌گیرند و از خطر مکش توسط جارو برقی در امان می مانند.

 به هنگام کشیدن جارو برقی دقت کنید تمام قسمت‌های خانه را از گرد و غبار پاک کنید. از ریختن مو روی زمین خودداری نمایید. بالشت های خود را زود به زود با آب گرم شستشو دهید. زیرا مایت ها علاوه بر پوست مرده انسان از شوره سر هم تغذیه می‌کنند. محیط خانه را تمیز نگه دارید. خانه باید تهویه مناسب داشته باشد اجازه ندهید هوای خانه زیاد گرم شود. هوای گرم برای این حشره بسیار مطبوع است. مایت ها در جاهای خنک و خشک و عاری از گرد و غبار کمتر دیده می‌شوند.

از تابلو فرش ها غافل نشوید و هر چند وقت یکبار روی آنها را هم جارو برقی بکشید. برای از بین بردن مایت از حشره کش های مخصوص و پاشیدن آن بر روی سطوح مشکوک به حضور مایت نیز استفاده می‌کنند.

اگر فرش شما لوله شده و فعلا آنرا در کف منزل پهن نمی‌کنید می‌توانید از نفتالین استفاده کنید. برای استفاده از نفتالین یک پارچه تمیز به ابعاد فرشتان در نظر گرفته و آنرا روی فرش قرار دهید.  سپس پودر نفتالین را روی پارچه بپاشید و فرش را لوله کرده و در انبار قرار دهید.  به مرور زمان ممکن است گاز نفتالین از الیاف فرش خارج شود. برای جلوگیری از خروج گاز، از نایلون برای پوشاندن دور تا دور فرش استفاده کنید.

مطلب قبلی نگهداری و مراقبت از ریشه فرش
مطلب بعدی رنگ های پر استفاده در فرش ایرانی
Print
1113 رتبه بندی این مطلب:
2/0

نوشتن یک نظر

افزودن نظر

x

آخرین مطالب

RSS

پربازدیدترین مطالب

RSS
دی ان ان