Menu

اتحادیه قالیشویان و قالیبافان ری

نگهداری و مراقبت از ریشه فرش
اتحادیه قالیشویان ری
/ دسته ها: اخبار, مقالات

نگهداری و مراقبت از ریشه فرش

درمراقبت و نگهداری از ریشه های فرش باید دقت و تلاش بسیار کنیم. زیرا یکی از اصلی ترین بخش های ساختاری و مهم یک فرش همان ریشه فرش است. اگر ریشه فرش آسیب ببیند امکان دارد این آسیب دیدگی به  قسمت های اصلی فرش هم انتقال یابد و کیفیت و قیمت فرش را تحت تاثیر قرار دهد. فرقی نمیکند رنگ الیافی که با آن فرش را بافته اند چه رنگی باشند ریشه در هر صورت سفید رنگ است و این سفیدی و درخشش در کنار رنگ های متنوع فرش ها جلوه ی زیبایی به فرش میدهد.

به مروز زمان و به دلایل مختلفی از جمله جارو کردن یا راه رفتن روی فرش، ممکن است رنگ  ریشه ی فرش دیگر آن سفیدی و درخشندگی و نظم روز اول را نداشته باشد و کدر، کثیف، به هم ریخته یا پوسیده شود. وقتی ریشه ها براق و تمیز نباشند ناخوداگاه اینطور به نظر میرسد که کل فرش کثیف است.

روش های نگهداری از ریشه فرش

1- گره زدن ریشه های فرش بعد از خرید

گره زدن ریشه فرش باعث می شود که ریشه ها به هم نریزند و با نظم در کنار هم قرار گیرند. در گره زدن ریشه فرش از سه نوع گره استفاده میشود. گره‌ی زنجیری، دوگره و گره‌ی نخودی.

2- استفاده از کاور

می توان گفت بهترین و مطمئن ترین روش نگهداری ریشه فرش، استفاده از کاور است. درساخت کاور از چسب استفاده نشده و با قرار دادن ریشه ها در آن، می توانید از خراب شدن ریشه ها جلوگیری کنید. با وجود کاور با خیال آسوده می توانید روی فرش راه بروید زیرا کاور اجازه نمی‌دهد ریشه‌ی فرش کثیف و فرسوده شود. کاور‌‌ها را هر چند ماه یکبار تعویض کنید و در انتخاب جنس و کیفیت آن، دقت کافی به خرج دهید. برای تهیه کاور ریشه فرش به فروشگاه های فرش و قالیشویی های معتبر مراجعه کنید.

3- چسب زدن ریشه فرش

چسب زدن، روشی ساده و سریع بوده که با استفاده از چسب های پهن انجام می‌شود. در سالهای اخیر استفاده از این روش محبوبیت خود را از دست داده و کمتر کسی به ریشه های فرش چسب می‌زند. در این روش ابتدا یک سمت ریشه را چسب زده و سپس طرف دیگر آن را نیز چسب می‌زنند. در واقع ریشه ها بین دو لایه چسب قرار می‌گیرند. وقتی میخواهیم فرش را بشوییم یا به قالیشویی بدهیم، هنگام جدا کردن چسب از ریشه ها و با شستن فرش آسیب زیادی به ریشه‌ی فرش وارد می‌شود چون بعضی از نخ های ریشه همراه با چسب کنده می‌شوند. قالیشویی ها توصیه می‌کنند از این روش منسوخ تا جایی که امکان دارد استفاده نکنید.

4- لفاف دوزی ریشه فرش

لفاف دوزی، قدیمی ترین روش نگهداری از ریشه فرش است. در گذشته امکان دسترسی به کاور و چسب نبود و اغلب مردم برای حفاظت از ریشه‌ی فرش از این روش استفاده می کردند. در لفاف دوزی، ریشه ها را در داخل پارچه هایی از جنس نخ قرار می‌دادند و دو طرف پارچه را می‌دوختند. بخاطر جنس پارچه جریان هوا به راحتی به ریشه ها می‌رسید و اجازه نمیداد پوسیده شود و بعد از مدتی وقتی پارچه کثیف می‌شد آن را می‌شستند و یا با پارچه ای دیگر دوباره ریشه ها را از نو لفاف دوزی می‌کردند.

مطلب قبلی رجشمار فرش دستبافت چیست؟
مطلب بعدی مایت فرش چیست؟ و چگونه از آن خلاص شویم؟
Print
712 رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

نوشتن یک نظر

افزودن نظر

x

آخرین مطالب

RSS

پربازدیدترین مطالب

RSS
دی ان ان