Menu

اتحادیه قالیشویان و قالیبافان ری

انواع فرش ایرانی: آشنایی با تاریخچه فرش ایرانی و انواع آن
اتحادیه قالیشویان ری
/ دسته ها: مقالات

انواع فرش ایرانی: آشنایی با تاریخچه فرش ایرانی و انواع آن

اصالت فرش ایرانی به قدمتی حدود 2500 سال قبل بازمیگردد. ایرانیان جزء بافندگان پیشگام فرش تمدنهای باستان بودند و در طی قرنها خلاقیت و نبوغ به درجه ای از کمال عالی در این زمینه دست یافتند. مهارت فرش بافی توسط پدران به پسرانشان و از مادران به دختران داده شده است ، که این مهارتها را بنا نهاده اند و به نوبه خود آنها را به عنوان یک راز خانوادگی بسیار محافظت شده در اختیار فرزندان خود قرار می دهند. ردیابی تاریخ فرش ایران دنبال کردن مسیری برای رشد فرهنگی یکی از بزرگترین تمدنهایی است که جهان تاکنون دیده است.

 

موارد استفاده فرش های ایرانی و دستبافت، در قدیم برای عشایر بوده که با استفاده از وسایل موردنیاز برای دوخت و بافت فرش ایرانی و دستبافت، برای خودشان فرش هایی میبافتند و برای مصارفی مانند عایق سرما و گرما در زمستان و تابستان و جلوگیری از رطوبت و همچنین زیبایی استفاده میشده است. همچنین فرش های دستبافت ایرانی در قدیم مورد استفاده شاهان و پادشاهان و شاهزاده ها بوده است و به عنوان نشانه ای از ثروت، قدرت، پرستیژ و تمایز برای آن ها استفاده میشده است.

 

بافت فرش ایرانی

دیدن یک فرش ایرانی به نشانه شکوه هنری است که بیش از 2500 سال است که از میگذرد و پرورش یافته است.  ایرانیان جزو اولین بافندگان فرش تمدنهای باستان بودند و طی قرنها خلاقیت و نبوغ سازی بر استعدادهای گذشته ، به درجه ای از تعالی بی نظیر دست یافتند.

تاریخچه فرش ایرانی

حتی امروزه ، با افزایش روزافزون ایرانیان در گرداب جامعه در حال گسترش صنعتی، ارتباطات فارسی با فرش به همان اندازه قوی است. خانه یک ایرانی بدون آن لخت و بی روح است ، فرش های ایرانی چه ماشینی و چه دستبافت، بازتابی از پیوندهای عمیق بین مردم و هنر ملی آنهاست.

اولین شواهد مستند در مورد وجود فرشهای پارسی از متون چینی مربوط به دوره ساسانیان (224 - 641 م) به دست آمد. با این وجود ، در تاریخ نگاری یونان شواهدی مکتوب در مورد وجود ، ارزش و کیفیت فرشهای فارسی وجود دارد.

این هنر دستخوش تحولات بسیاری در دوره های مختلف تاریخ ایران شد تا حدی که پیش از دوره اسلامی تا زمان حمله مغولان به ایران ، روند صعودی را پشت سر گذاشت. پس از حمله ، این هنر دوباره در زمان سلطنت سلسله های مغول تیموری و ایلخانی دوباره شروع به رشد کرد.

 

با گذشت زمان ، مواد مورد استفاده در فرش ، از جمله پشم ، ابریشم و پنبه ، پوسیده می شوند. وقتی از گذشت زمان صحبت میکنیم، منظورمان چندصد سال است.
بنابراین باستان شناسان به ندرت قادر به یافتن اکتشافات بسیار مفید در حین کاوش های باستان شناسی درمورد فرش های ایرانی هستند. آنچه از زمان های اولیه به عنوان شواهدی از فرش بافی مانده است چیزی جز چند تکه فرش فرسوده نیست. چنین قطعاتی در شناخت خصوصیات قالی بافی دوره پیش از سلجوقی (سده های سیزدهم و چهاردهم میلادی) در ایران کمکی نمی کنند.

سوابق تاریخی نشان می دهد که دربار هخامنشی کوروش بزرگ در پاسارگاد با فرشهای باشکوه تزئین شده است. این بیش از 2500 سال پیش بود. گفته می شود كه اسكندر دوم مقدونیه با دیدن فرش های منطقه آرامگاه كوروش بزرگ در پاسارگاد متعجب شده است.

تا قرن ششم ، فرشهای پشمی یا ابریشم ایرانی در محافل دربار در سراسر منطقه مشهور بودند. فرش بهارستان (بهار) خسرو اول برای سالن اصلی مخاطبان کاخ امپراطوری ساسانیان در تسسیفون در استان ساسانی خواروان (در حال حاضر عراق) ساخته شده است. طول آن 450 فوت (140 متر) طول و 90 فوت (27 متر) عرض بود و یک باغ رسمی را به تصویر می کشید. در قرن هفتم میلادی با اشغال پایتخت ساسانیان ، توسوبان ، فرش بهارستان توسط اعراب گرفته شد ، به قطعات کوچک خرد شد و بین سربازان پیروز به عنوان غنیمت تقسیم شد.

به گفته مورخان ، تخت معروف تاجدیس با 30 فرش ویژه به نمایندگی از 30 روز در ماه و چهار فرش دیگر نمایانگر چهار فصل یک سال پوشیده شده بود.

هنگامی که کوروش بزرگ در سال 539 پیش از میلاد بابل را فتح کرد ، از شکوه و عظمت آن شگفت زده شد و احتمالاً این بود که هنر فرش سازی را به پارس معرفی کرد. با این حال ، سوابق تاریخی نشان می دهد که فرش های باشکوه زینت بخش دربار کوروش کبیر است که بیش از 2500 سال پیش امپراتوری پارس را تأسیس کرد.

کوروش بزرگ

همچنین گفته می شود مقبره کوروش که در پاسارگاد در نزدیکی تخت جمشید دفن شده است ، با فرش های گرانبهایی پوشانده شده است. حتی قبل از زمان وی ، بسیار محتمل است که عشایر پارسی از استفاده از فرشهای گره خورده آگاهی داشته باشند. گله های گوسفند و بز آنها برای این منظور پشم مرغوبی و با دوام بالا تهیه کرده است.

توضیحات مورخان عرب به شرح زیر است: "مرز یک تخت گل با شکوه از سنگ های آبی ، قرمز ، سفید ، زرد و سبز بود ؛ در پس زمینه رنگ زمین با طلا تقلید می شد ؛ سنگ های روشن مانند بلور و آب ؛ گیاهان در ابریشم بودند و میوه ها توسط سنگ های رنگی شکل می گرفتند ". با این حال ، اعراب این فرش باشکوه را به قطعات زیادی بریدند ، که سپس جداگانه به فروش می رسید.

در قرن هشتم میلادی استان آذربایجان از بزرگترین مراکز فرش و فرش زبر (زیلوو) بافی در ایران بود. استان طبرستان علاوه بر پرداخت مالیات ، سالانه 600 فرش به دادگاه خلفای بغداد می فرستد. در آن زمان کالاهای اصلی صادر شده از آن منطقه فرش و فرش های کوچک برای گفتن نماز بود. علاوه بر این ، فرشهای خراسان ، سیستان و بخارا به دلیل طرح ها و نقوش برجسته خود در بین خریداران زیاد مورد تقاضا بود.

در زمان سلطنت سلسله های سلجوقی و ایلخانات ، قالی بافی هنوز یک تجارت پررونق بود به حدی که مسجدی که توسط غازان خان در تبریز ، شمال غربی ایران ساخته شده بود ، با فرش های عالی ایرانی پوشانده شده بود. گوسفندان به طور خاص برای تولید پشم ریز برای فرشهای بافندگی پرورش داده شدند. نقوش فرش به تصویر کشیده شده توسط نقاشی های مینیاتوری متعلق به دوره تیموریان ، اثبات توسعه این صنعت در آن زمان است. همچنین یک نقاشی مینیاتوری دیگر از آن زمان در دسترس است که روند فرش بافی را به تصویر می کشد.

اولین بقایای فرشهای ایرانی از این دوره ، یک فرش صفوی (1701-1736) معروف به فرش اردبیل است که هم اکنون در موزه V&A در لندن قرار دارد. این معروف ترین فرشهای ایرانی موضوع کپی های بی پایان از اندازه از فرشهای کوچک گرفته تا فرشهای تمام عیار بوده است. حتی هیتلر در دفتر خود در برلین فرش "اردبیل" داشت.

فرشها مطابق کتیبه های تاریخ بندی شده در سالهای 405- 1539 بافته می شوند. پایه و اساس از ابریشم و شمع پشم با تراکم گره 300-350 گره در اینچ مربع (470-540.000 گره در هر متر مربع) است.

در بین فرشهای کلاسیک فارسی قرن شانزدهم و هفدهم تنوع زیادی وجود دارد. مناطق فرعی بسیاری وجود دارد که به طرح های متمایز در فرشهای ایرانی این دوره مانند تبریز و لار کرمان کمک می کنند. نقوش معمول شامل شبکه های تاک پیمایشی ، عربی ها ، کف دست ها ، باند ابرها ، نقش مدالی و محفظه های هندسی با هم تداخل دارند نه حیوانات و انسان ها. نقوش ارقام مخصوصاً در بازار ایران رواج دارد و تقریباً به اندازه فرشهای صادر شده به غرب رایج نیست.

پس از دوره سلطه توسط خلفای عرب ، یک قبیله ترک به نام بنیانگذار آنها ، سلجوک پارس را فتح کرد. سلطه آنها (1038 - 1194 ق) از اهمیت بسیاری در تاریخ فرشهای پارسی برخوردار بود. زنان سلجوقی از کارگران فرش ماهر بودند که از گره های ترک استفاده می کردند. در استانهای جمهوری آذربایجان و همدان که نفوذ سلجوقی قوی ترین و طولانی ترین ماندگاری بود ، گره ترکیه تا به امروز مورد استفاده قرار گرفته است.

در گره ترکی (یا غیورد) نخ دو بار در اطراف دو نخ تار مجاور گرفته می شود و انتهای آن بین این دو نخ کشیده می شود.

در پارچه (یا سیننه) گره ، نخ پشمی یک چرخش واحد را در مورد نخ تار تشکیل می دهد. یک انتهای آن بر روی این نخ بیرون می آید و دیگری بر روی نخ پیچ دیگر.

فتح و کنترل مغولان پارسی (1220 - 1449) در ابتدا وحشیانه بود. با این حال ، آنها به زودی تحت تأثیر ایرانیان قرار گرفتند. کاخ تبریز ، متعلق به رهبر ایلخان ، غازان خان (1295 - 1304) کفهای آسفالت پوشیده از فرش های گرانبها داشت. شاه رهخ ، حاکم منگول (1409 - 1446) در بازسازی چیزهایی که توسط مغول ها ویران شد کمک کرد و کلیه فعالیت های هنری منطقه را تشویق کرد. با این حال ، فرش های این دوره با نقوش ساده تزئین شده اند که عمدتاً از لحاظ سبک هندسی بودند.

 

فرش فارسی در دوره سلطنت صفوی در قرن شانزدهم به اوج خود رسید. در واقع نخستین اثبات مشخص این کاردستبافت به این دوره برمی گردد. تقریباً 1500 نمونه در موزه های مختلف و مجموعه های خصوصی در سراسر جهان حفظ شده است. در زمان سلطنت شاه عباس (1587 - 1629) تجارت و صنایع دستی در ایران رونق گرفت. شاه عباس تماس و تجارت با اروپا را تشویق كرد و پایتخت جدید خود اصفهان را به یكی از باشكوه ترین شهرهای ایران تبدیل كرد. وی همچنین یک کارگاه دادگاه برای فرش ایجاد کرد که طراحان و صنعتگران ماهر برای ایجاد نمونه های پر زرق و برق کار می کنند.

بیشتر این فرش ها از جنس ابریشم بودند که نخ های طلا و نقره ای زیبایی و تزئینات بیشتری را نیز به همراه داشت. دو تا از بهترین فرشهای شناخته شده دوره صفویه. مورخ 1539 از مسجد اردبیل آمده است. بسیاری از کارشناسان معتقدند که این فرشها نقطه اوج موفقیت در طراحی فرش است. این دو فرش بزرگتر که اکنون در موزه ویکتوریا و آلبرت لندن نگهداری می شوند و دیگری در موزه کانتی لس آنجلس نمایش داده می شود.

دوره دادگاه فرش فارسی با هجوم افغانستان در سال 1722 به پایان رسید. افغان ها اصفهان را ویران کردند ، اما سلطه آنها فقط برای مدت کوتاهی ادامه یافت و در سال 1736 ، یک نقیب جوان از خراسان ، نادر خان شاه ایران شد. در طول دوره سلطنت وی ، تمام نیروهای کشور در کارزارهایی علیه افغانها ، ترکها و روسها به کار گرفته شدند.

در این دوره و برای چندین سال آشفته پس از مرگ وی در سال 1747 ، هیچ فرشی با ارزش زیادی ساخته نشده و صرفاً عشایر بوده و صنعتگران در دهکده های کوچک سنت این کاردستی را ادامه دادند.

فرش ایرانی

در ربع آخر قرن نوزدهم و در زمان سلطنت حاکمان قاجار تجارت و صنایع دستی اهمیت خود را دوباره به دست آورد. با بازرگانان تبریز صادر کننده فرش به اروپا از طریق استانبول ، فرش ماشینی بار دیگر شکوفا شد. در اواخر قرن نوزدهم ، برخی از شرکت های اروپایی و آمریکایی حتی تجارت در ایران راه اندازی کردند و تولید صنایع دستی را برای بازارهای غربی ترتیب دادند.

اگرچه تولید فرش عمدتاً مکانیزه است ، اما فرش های بافته شده سنتی هنوز در همه جای دنیا به طور گسترده ای یافت می شوند ، و به دلیل داشتن یک نمایش هنری ، معمولاً قیمت بالاتری نسبت به همتایان بافته شده دستگاه خود دارند. ایران در سال 2002، 517 میلیون دلار فرش دستباف صادر کرده است. جمعیت تخمینی 1.2 میلیون بافنده در ایران وجود دارد که در بازارهای محلی و نیز صادرات فرش تولید می کنند. اخیرا فرشهای ایران از طرف سایر کشورها که تقلبی از طرح های اصلی ایرانی و همچنین جایگزین های ارزان قیمت واقعی تولید می کنند ، مورد رقابت جدی قرار گرفته اند.

بیشتر مشکلات پیش روی این هنر سنتی به دلیل عدم ثبت اختراع و برندسازی محصولات و همچنین کاهش کیفیت مواد اولیه در بازار محلی و از بین رفتن مداوم الگوهای اصلی طراحی است. عدم وجود تحقیق و توسعه مدرن باعث کاهش سریع اندازه و همچنین ارزش بازار این هنر می شود.

پشم رایج ترین ابزار برای بافت فرش است ، اما اغلب برای بنیاد فرش های شهری و کارگاهی از پنبه استفاده می شود. انواع پشم که برای بافندگی مورد استفاده قرار می گیرد تنوع گسترده ای دارد. مواردی از این دست شامل پشم کورک و در برخی موارد حتی پشم موی شتر است. فرشهای ابریشمی کمتر از فرشهای پشمی است زیرا ابریشم گرانتر و با دوام تر است. آنها با افزایش سن گرایش پیدا می کنند. به دلیل نادر بودن ، ارزش و عدم ماندگاری ، فرشهای ابریشمی اغلب به جای استفاده از آن به عنوان روکش کف ، بر روی دیوار مانند ملیله ها نمایش داده می شوند.

استفاده از پشم در بافت فرش ایرانی

فرشهای ایرانی به طور معمول با استفاده از یکی از سه الگوی طراحی می شوند: همه جانبه ، نقش مدالی مرکزی و یک طرفه. برخی از طراحی های نامتقارن انتزاعی را می توان یافت ، اما بیشتر این موارد را می توان به صورت یک طرفه توصیف کرد.

تعدادی از نقش فرش ها وجود دارد كه در فرشهای پارسی و شرقی به نام "نقوش" یافت می شود ، این طرح ها معانی متفاوتی دارند و بسته به محلی كه فرش بافته می شود ، معانی متفاوتی دارند و اگرچه پیدا كردن بیش از یك نقوش در آن امری عادی نیست.

 

بافندگی پیله های فرش، فرایندی دشوار و خسته کننده است که بسته به کیفیت و اندازه فرش ممکن است در هر جایی از چند ماه تا چند سال به طول انجامد.

برای شروع فرش ، به یک بنیاد متشکل از نخ های ضخیم ، پنبه ، پشم یا ابریشمی می روید که طول فرش را در بر می گیرد و موضوعات مشابهی را که از یک طرف به طرف دیگر و بر روی تارها عبور می کند ، می پوشاند. تارهای دو طرف فرش به طور معمول در یک یا چند کابل با ضخامت های مختلف که دارای ابر هستند برای تشکیل لایه ترکیب می شوند.

استفاده از ابریشم در بافت فرش ایرانی

بافندگی به طور معمول با عبور تعدادی از پشته ها از طریق تار زیرین شروع می شود تا پایه ای برای شروع آن تشکیل شود. گره های آزاد و پشمی از پشم رنگ یا ابریشم در اطراف مجموعه های متوالی از تارهای مجاور گره خورده اند تا الگوهای پیچیده ای را در فرش ایجاد کنند. از آنجا که ردیف های بیشتری به پایه وصل می شوند ، این گره ها به کبه فرش تبدیل می شوند. بین هر ردیف گره ، یک یا چند گره از بافت عبور می کند تا محکم بسته بندی شود و ردیف ها را ایمن کند.

بسته به ظرافت بافت ، کیفیت مواد و تخصص بافندگان ، تعداد گره فرش دستباف می تواند در هر جایی از 16 تا 550 گره در هر اینچ مربع متغیر باشد.

پس از اتمام فرش ، انتهای تارها حاشیه هایی را تشکیل می دهند که ممکن است باف ، روبند ، تار و یا به روش دیگری تامین شوند.

 

انواع فرش ایرانی


همانطور که قبلا گفتیم، مواد اولیه برای بافت فرش و مشتقات آن، پنبه، پشم و ابریشم میباشد. این مواد میتوانند با هم ترکیب شوند. البته در فرش های ماشینی مقداری پلاستیک هم به مواد اولیه فرش اضافه میکنند که باعث تناسب قیمت فرش میشود.

استفاده از پنبه در بافت فرش ایرانی

 

گبه

 

گبه یک فرش دستباف است که با یک طرح انتزاعی و متکی به زمینه رنگی و با استفاده از اشکال هندسی میشود. گبه معمولاً توسط زنان ساخته می شود. فرشهای گبه بسیار ضخیم تر و درشت تر از سایر فرشهای ایرانی است. گبه از نخ طبیعی پشمی دستباف ساخته شده و تمام رنگها با رنگ طبیعی گیاه ساخته شده است. به دلیل الگوی دقیق تر ، تعداد کمی گره. گبه یکی از انواع ارزان قیمت فرش ایرانی است. الگوهای فرش از نوع ساده ای است که تنها تعداد کمی عنصر تزئینی ، عمدتا مستطیل شکل حاوی حیوانات است.

 

بافندگان هند برای کپی کردن این فرش ها به سرعت عمل کرده اند اما باید به این امر توجه داشت ، یک تفاوت عمده بین یک فارسی و یک هندو گبه وجود دارد. بیشتر این امر را می توان با کیفیت پشم که قابل توجه است تعیین کرد ، نوع فارسی بسیار نرم تر و همچنین بسیار بادوام تر است و کیفیت آن قطعاً بهتر است.

 

فرش گبه

فرش گبه

 

گلیم

گلیم یک فرش یا فرش بافته شده نقش دار است که به طور سنتی در کشورهای امپراتوری عثمانی سابق ، ایران ، جمهوری آذربایجان و کشورهای ترکی آسیای میانه تولید می شود. گلیم ها می توانند صرفاً تزئینی باشند یا می توانند به عنوان فرشهای نماز عمل كنند. گلیم های مدرن به عنوان کف پوش های رایج در خانواده های غربی استفاده میشود.

فرش گلیم

فرش گلیم

 

جاجیم

جاجیم بافته هایی تخت است که در مدل باریک و به طول بسیار زیاد ساخته میشود ، تقریبا توسط یک زن از ابتدا تا انتها بافته میشود. معمولاً به شکل افقی است. جاجیم در بسیاری از مناطق سراسر کشور مانند آذربایجان شرقی ، اردبیل ، کرمانشاه ، کردستان ، همدان ، لرستان ، مازندران و فارس ساخته شده است.

فرش جاجیم

فرش جاجیم

 

فرش تبریز

این فرشهای سنتی ایرانی با کیفیت بالا و دارای پشم ، ابریشم و تارهای پنبه ای یا ابریشمی است. این الگوها از قطره های اشک گرفته تا گل ، درختان و صحنه های شکار متغیر است.

فرش تبریز

فرش تبریز

 

فرش هریز(هریس)

این فرشهای سنتی ایرانی با درخشندگی خود متمایز می شوند. فرش های هریز بسیار با کیفیت هستند. تابلو فرش های هریز با طرح های دوبل یا سه گانه و قطعات بزرگ گوشه ای وجود دارد.

فرش هریز

فرش هریز

 

فرش کاشان

الگوی مدال های بزرگ و گوشه ای در یک مزرعه گلدار با الگوی زینتی ، علامت های تجاری فرشهای کاشان هستند. رنگ های بکار رفته در طراحی معمولاً ترکیبی از آبی های عمیق ، قرمزهای غنی و عاج با شکاف گاه به گاه نارنجی زرد ، سبز و سوخته است.

فرش کاشان

 

فرش اصفهان

طراحی فرشهای اصفهان بسیار متعادل و متقارن است. به طور معمول شامل یک گل رز نیلی ، گل رز یا آبی است که توسط تاکها احاطه شده و بر روی زمینه ای عاج بافته شده است.

فرش اصفهان

 

فرش شیراز

طرح های فرشهای شیراز معمولاً از بافندگان قبیله ای مستقر درآمده است ، بنابراین آنها از طرحهای قشقایی ، خامش (باصری و خامش عرب) ، افشار ، آباده و لوری تقلید می کنند. فرشهای قبیله بصاری ، یکی از قبایل پارسی استان فارس ، با طرح های رنگارنگ معروف است. رنگ نارنجی رنگ خاص فرشهای بصاری است.

فرش شیراز

فرش شیراز

 

فرش همدان

بهترین فرش های همدان تحت نام های خود مانند نهاوند ، تویسرکان ، ملایر یا حسین آباد فروخته می شوند. در بین الگوهای فردی ، هراتی رایج ترین الگوها است. رنگ ها با تفاوت های ظریف مختلف آبی نیلی و قرمز حاکم هستند.

فرش همدان

 

فرش نایین

فرشهای نایین با کیفیت بسیار مناسب و با کیفیت بسیار خوب و پشمی بسیار مناسب ساخته و تولید میشوند. الگوهای بسیار پیچیده و معمولی از شاخه های در هم تنیده آبی یا سبز با گلهای ریز و درشت با زمینه سفید عاج یا سفید تشکیل شده اند.

فرش نایین

 

فرش مشهد

فرش های مشهد به طور معمول دارای نقش مدالی تنها و بزرگ و بزرگ شاه عباسی در مرکز با زمينه های پيچيده و پر از نقوش گلي در طرح خمیده است. این فرش ها معمولاً با شمع پشم و پایه پنبه بسیار بزرگ هستند.

فرش مشهد

فرش مشهد

 

فرش بلوچ

به دلیل اصل قبیله ای عشایری قوم بلوچ ، به ندرت فرش های بزرگ بلوچ پیدا خواهید کرد. این فرشهای کوچک الگوهای هندسی ساده ای دارند و با پشم گوسفند که به رنگ آبی یا قرمز تیره است ، بافته می شوند.

فرش بلوچ

 

فرش قم

فرشهای قم از فرشهای سنتی بسیار با کیفیت ایرانی است که محکم با یک کبه لوکس از ابریشم یا پنبه و نقوش پیچیده گره خورده است که شامل ترکیبی از گل ، پرندگان ، نقش های مدالی ، صحنه های شکار و باغ ها به رنگ آبی تیره ، قهوه ای مایل به قرمز یا نارنجی است. فیروزه همیشه در بعضی از عناصر در فرشهای قم استفاده می شود.

فرش قم

فرش قم

 

فرش ورامین

فرش های ورامین دارای الگوهای هندسی با نقش های مدالی هستند. توسط افراد قبیله ساخته شده اند که یا در ورامین زندگی می کنند. رنگهای اصلی مورد استفاده در فرشهای ورامین معمولاً قهوه ای تیره و زمینه های قرمز تیره یا آبی تیره است. متداول ترین طرح در بین فرش های ورامین طرح "میناخانی" است. پایه این فرش ها بیشتر از جنس پنبه است.

فرش ورامین

 

فرش قشقایی

فرشهای قشقایی رویکرد منحصر به فردی به بازار فرش ایران می بخشند. فرش های قشقایی آراسته و با برجستگی است. طرح های کامل با رنگ های درخشان در ترکیب آنها جفت می شوند. . پایه این فرش ها بیشتر از جنس پشم است. گذشته از قرمز ، رنگهای دیگر که معمولاً در یک فرش قشقایی یافت می شوند ، آبی تیره یا زرد روشن هستند.

فرش قشقایی

فرش قشقایی

 

فرش اردبیل

فرشهای اردبیل یک جفت فرش معروف ایرانی در مجموعه موزه ویکتوریا و آلبرت در لندن و موزه هنر لس آنجلس است. پایه و اساس آن از ابریشم با پشم است.

فرش اردبیل

 

فرش هایی از نواحی شمالی ایران

کلاردشت ، بندر ترکمن ، رودبار ، قزوین مشهورترین شهرهای این منطقه هستند. تمام فرش های این منطقه در قالب های قبیله ای قرار دارند ، به این معنی که آنها دارای الگوهای مثلثی هستند. تمام فرشهای ترکمن از الگوهای هندسی برخوردار هستند. قرمز تیره رنگ غالب در فرشهای ترکمن است. فرشهای قزوین معمولاً دارای الگوهای منحنی هستند. رنگهای قرمز تیره و آبی قدرتمند غالب هستند و از عاج تشکیل دهنده یک کنتراست زیبا است.

فرش هایی از نواحی شمالی ایران

فرش هایی از نواحی شمالی ایران

 

فرشهای بختیاری در استان چهار محال و بختیاری واقع در غرب مرکزی ایران بافته می شود. الگوی فرشهای بختیاری عمدتاً منحنی هندسی ، گاه نیمه هندسی و بندرت خمیده است. آنچه فرش های بختیاری را از سایر فرشها در این که رنگارنگ و روشن هستند ، متمایز می کند ، طراحی آنهاست. رنگهای رایج شامل قرمزهای عمیق ، بلوزهای روشن ، دریایی ، سبز ، قهوه ای ، ادر و بژ است. فرشهای بختیاری ممکن است تحت نام دهکده خاصی که در آن بافته می شود مانند چهارگلوتور ، سامان یا فراه دامباه به فروش برسد. فرشهای بسیار ریز بافت بختیاری را بعضی اوقات به عنوان "بیبیباف" می نامند که به معنای "یک زن بافته شده" در فارسی است. نام خاص فرشهای بختیاری چالشتر است.

فرش هایی از نواحی شمالی ایران

 

فرش بیجار

بیدار نام یک شهر کوچک کرد در غرب ایران است. فرشهای کردی اغلب بسیار قوی و جمع و جور هستند. متداول ترین الگوهای آن هراتی است (همچنین به آن الگوی ماهی نیز گفته می شود) ، اما همچنین نقش مدال ها و نقوش گل نیز رخ می دهد.

 

فرش بیجار

 

فرش زنجان

شهر زنجان در مناطق شمال غربی ایران قرار دارد. فرشهای زنجان به دلیل داشتن رنگهای غنی ، روشن و عجیب مشهور هستند. اساس این فرشها یا پنبه یا مخلوط پنبه / پشم است. از رنگهای قرمز رنگ تیره ، قهوه ای و آبی روشن با طرح های هندسی استفاده می شود که ظاهری بسیار شبیه به فرش های بیجار دارد.

فرش زنجان

 

فرش سلطان آباد

فرشهای سلطان آباد در منطقه اطراف شهر اراک تولید می شود که دارای سابقه قالی بافی با قدمت اواسط قرن 17 است. فرشهای سلطان آباد که با استفاده از آبی عمیق تر و قرمزها با پیش زمینه های سفید ساخته شده اند. این طرح با تقارن خوب و نقوش جالب گل انجام شده است.

فرش سلطان آباد

فرش سلطان آباد

 

فرش ملایر

فرشهای ملایر در شهر کوچک ملایر واقع در جنوب همدان در جاده اراک بافته می شد. طرح های مختلف از الماس های الماس یا شش ضلعی به الگوی همه جانبه مانند الگوی کلاسیک هراتی می باشد. فرش های ملایر که با استفاده از بلوز تیره و قرمز ساخته شده اند.

فرش ملایر

فرش ملایر

 

در پایان فرشهای ایرانی به دلیل انواع و زیبایی آنها شناخته شده اند. ویژگی و کیفیت فرشهای سنتی ایرانی به ویژه هنگامی که در مناطق مختلف ایجاد می شوند متفاوت است.

 

 

مطلب قبلی نکاتی جهت راهنمایی در خرید فرش ماشینی و دستبافت
مطلب بعدی اصطلاحات رایج در حوزه فرش
Print
7021 رتبه بندی این مطلب:
3/4

1 نظر در مطلب "انواع فرش ایرانی: آشنایی با تاریخچه فرش ایرانی و انواع آن" ثبت شده است

حسین یاری

درود و سپاس از مطلب مفیدتون ولی در نگارش متن‌ها غلط نویسی وجود داشت: به مانند این که فرش بختیاری یا همان فرش چالشتر در دسته‌ای که به اشتباه تایپی "فراه دامباه" نامید‌ه‌اید درستش "فرادنبه" می‌باشد. و فرش "بیبیباف" در همان قسمت فرش‌های بختیاری با نوشتار "بی‌بی باف" معرفی می‌شود.

نوشتن یک نظر

افزودن نظر

x

آخرین مطالب

RSS

پربازدیدترین مطالب

RSS
دی ان ان