Menu

اتحادیه قالیشویان و قالیبافان ری

بهترین روش از بین بردن پرزهای فرش
اتحادیه قالیشویان ری
/ دسته ها: مقالات

بهترین روش از بین بردن پرزهای فرش

چگونه پرزهای فرش را از بین ببریم؟

حتما برای شما هم اتفاق افتاده است که هنگامی که فرش نو و تازه ای میخرید،پرز های فرش خاطر شما را مکدر میکند و در چند ماه ابتدای خرید فرش نو،با این موضوع دست و پنجه نرم میکنید.باید گفت که هیچ راه سریعی برای از بین بردن پرز های فرش وجود ندارد و شما میتوانید با رعایت و انجام یک سری نکات که در ادامه خواهیم گفت در عرض مدت چند ماه، پرز ها را از بین ببرید.ابتدا لازم است به این مساله بپردازیم که اصلا این پرزها از کجا می آیند و دلیل به وجود آمدن پرز های فرش چیست؟

 

دلیل پرز دهی فرش چیست؟

اکثر افراد وقتی اسم "پرز فرش" را میشنوند ناخوداگاه به یاد مو های جمع شده بر روی سطح فرش میفتند که فکر میکنند این اتفاق به خاطر آلودگی و کثیفی است.اما همیشه اینطور نیست و این قضیه در مورد فرش های نو صدق نمیکند.علت وجود پرز در فرش های نو ریشه در تولید فرش ها در کارخانه دارند.

اگر در هنگام تولید فرش از آب و روغن به اندازه کافی استفاده نشود و دستگاه ها و تثبت حرارتی به درستی تنظیم نشود، فرش دچار پرزدهی میشود.

این قضیه بیشتر در فرش های ماشینی رخ میدهد اما فرش های دستبافت هم از این قاعده مستثنا نیستند.قالیبافان برای اینکه خواب فرش حفظ شود از آهار استفاده میکنند.اما بعضی از الیاف ها از بقیه بلند تر هستند که توسط آهار مهار نمیشوند که همین قضیه باعث پرز دهی پس از مدتی خواهد شد

 

چگونه پرز های فرش را از بین ببریم؟

یکی از بهترین روش های از بین بردن پرز فرش جارو زدن است.جارو دستی میتواند گزینه مناسبی باشد اما برای پرزگیری بیشتر بهتر است که جارودستی را خیس نمایید.اگر به جارو دستی دسترسی نداشتید میتوانید با رعایت اصول جاروکشی،از جارو برقی استفاده کنید.در غیر اینصورت ممکن است پرز ها به لابه لای تار و پود فرش رفته و دردسر شما دو چندان شود!

بعضی افراد از فرشچه نیز برای از بین بردن پرز فرش ها استفاده میکنند. که این مورد هم مشکلی ندارد اما بهتر برای پرزگیری بیشتر فرچه را خیس نمایید.

یکی دیگر از روش های از بین بردن پرز های فرش،استفاده از دستمالی است که مرطوب شده است .

دستگاه هایی با عنوان پرز گیر تولید شده اند که برای از بین بردن پرز های فرش میتوانید از این دستگاه ها هم استفاده کنید.

دستگاه پرزگیر فرش

از بین بردن پرز فرش

تفاوت از بین بردن پرز فرش های ماشینی و دستبافت

فرش های دستبافت به علت اینکه ظرافت بیشتری نسبت به فرش های ماشینی دارند حتما درموارد استفاده از فرچه و دستمال به آرامی و با احتیاط عمل کنید.همچنین به هیچ وجه از آب گرم برای این کار استفاده نکنید.

اگر به هردلیل پرز های فرش از بین نرفت و یا حوصله انجام موارد بالا را نداشتید، میتوانید از قالیشویی پایتخت برای از بین بردن پرز های فرش کمک بگیرید.

مطلب قبلی مزایای داشتن فرش های تمیز
مطلب بعدی چگونه میتوان موکت ها و فرش های راه پله ها را تمیز و نو نگه داشت؟
Print
28594 رتبه بندی این مطلب:
2/9

نوشتن یک نظر

افزودن نظر

x

آخرین مطالب

RSS

پربازدیدترین مطالب

RSS
دی ان ان