Menu

اتحادیه قالیشویان و قالیبافان ری

بهترین روش شستشوی فرش در منزل
اتحادیه قالیشویان ری
/ دسته ها: مقالات

بهترین روش شستشوی فرش در منزل

در این مقاله بهترین روش شستشوی فرش ماشینی و دستباف در منزل را به شما خواهیم گفت.با ما همراه باشید.


شستشوی فرش در منزل به فضای مناسب و محیط مناسب نیازمند است. اگر فرشی که میخواهید آن را در منزل شستشو کنید 6 متر است، به دلیل قوانین ، فرهنگ و محدودیت های آپارتمان نشینی، بهتر است که این کار را به شرکت های قالیشویی مجاز که مجوز اتحادیه قالیشویی دارند بسپارید. اما اگر در ساختمان های آپارتمانی زندگی نمیکنید میتوانید با رعایت اصول مصرف آب و بهینه مصرف کردن آب این کار را در حیاط منزل خود انجام دهید. بهتر است قبل از شستشوی فرش،گرد و غبار آن را کاملا از بین ببرید. برای انجام این کار فرش را به محیطی باز مانند حیاط ببرید و با چند ضربه به قسمت های مختلف فرش گرد و غبار آن را از بین برده و با جاروی دستی آن را تمیز کنید. البته باید مراقب باشید که ضربه ها باعث آسیب به تار و پود فرش نشود.

گردگیری فرش

قبل از اقدام به شستشوی فرش مطمئن بشوید فرش شما رنگ نمی دهد. رنگ دادن فرش هنگام شستشو چه در فرش ماشینی چه در فرش دستباف میتواند آسیب جدی به فرش برساند. برای آگاهی از رخ دادن این اتفاق، یک پارچه یا دستمال سفید مرطوب را روی سطح فرش بکشید، اگر پارچه مرطوب رنگ نگرفت میتوانید خودتان فرش را شستشو کنید اما اگر پارچه مرطوب رنگ گرفت، بهتر است فرش را به شرکت های قالیشویی بسپارید.

حتما حتما قبل از شستشوی فرش دستبافت در منزل ،حساسیت الیاف از لحاظ رنگدهی در شستشو را بررسی کنید. اگر مقدار رنگدهی دیدید بهتر است برای از دست نرفتن کیفیت و رنگ و نقش فرش دستبافت، آن را به قالیشویی معتبر و مجاز بسپارید.

جالب است بدانید: تاریخچه شستشوی فرش در منزل

 

نکات طلایی شستشوی فرش در منزل

برای شستشوی فرش در منزل و برای خارج شدن آب اضافی بهتر است سطی سخت و شیبدار استفاده کنید. بهترین حالت آب برای شستشوی فرش در منزل، آب ولرم است.

به هیچ وجه در شستشوی فرش از مواد شوینده قلیایی استفاده نکنید.بهتر است اسیدیته خنثی را به کار ببرید. شامپو فرش ،پودر پودر صابون ،شستشوی دستی و مایع ظرفشویی مناسب هستند. اگر فرشتان خیلی کثیف نیست و لکه های چربی وجود ندارد، میتوانید از شوینده رقیق شده با آب استفاده کنید.

بعد از شسشو،فرش را لول کنید و آن را به صورت عمودی قرار دهید تا آب اضافی فرش خوب تخلیه شود،سپس با حوله ای پرز های اضافی فرش را بگیرید.اما اگر فکر میکنید ممکن است فرش بعد از شستشو رنگ بدهد،بهتر است برای ساعتی در همان حالت شسته شده بماند تا رنگ به قسمت های دیگر جریان پیدا نکند.

 

خشک کردن فرش

بهترین راه برای خشک کردن فرش این است که فرش را از پشت در فضای باز و آزاد و به دور از نور مستقیم خورشید ، آن را از پشت و در فضای آزاد به دور از نور آفتاب پهن کنید. آویزان کردن فرش به هیچ وجه توصیه نمی شود چون باعث آسیب به بافت فرش می شود. بهتر است از وسایل گرم کننده و حرارتی برای خشک کردن فرش استفاده نکنید.

 

چرا گاهی اوقات بعد از شستشوی فرش در منزل،ریشه های آن زرد میشود؟

نکته مهمی که در شستشوی فرش در منزل وجود دارد این است که پس از شستن و پهن کردن فرش نباید دوباره روی آن آب بگیرید .این کا باعث زرد شدن ریشه های فرش میشود.

میتوانید بعد از خشک شدن فرش آن را با یک برس به آرامی برس بزنید تا طرح ها سر جای خود قرار بگیرند.

مطلب قبلی گشت و پایش مستمر واحدهای قالیشویی در دستور کار محیط زیست
مطلب بعدی قالیشویی و تاریخچه آن در ایران
Print
7724 رتبه بندی این مطلب:
3/5

نوشتن یک نظر

افزودن نظر

x

آخرین مطالب

RSS

پربازدیدترین مطالب

RSS
دی ان ان