Menu

اتحادیه قالیشویان و قالیبافان ری

بهترین فرش دستبافت برای کدام شهر است؟
اتحادیه قالیشویان ری
/ دسته ها: مقالات

بهترین فرش دستبافت برای کدام شهر است؟

قبل از اینکه بخواهیم جوابی برای این سوال مطرح کنیم، بهتر است بدانیم ملاک خوب بودن یک فرش دستبافت چیست و چگونه میتوانیم یک فرش دستبافت خوب را انتخاب کنیم.

تشخیص خوب بودن یک فرش دستبافت کار ساده ای نیست و ریزه کاری های بسیاری دارد که بیشترشان کار یک متخصص فرش دستبافت است. اما کسانی که به دنبال خرید یک فرش دستبافت هستند، میتوانند با بررسی نکاتی که در ادامه به آنها میرسیم، یک انتخاب خوب داشته باشند.

کارشناسان حوزه فرش دستبافت اعتقاد دارند که یک فرش دستبافت خوب، از رنگ طبیعی تولید شده است و این رنگ ها با هماهنگی کنار هم قرار گرفته اند.

خوب است بدانید قیمت یک فرش دستبافت به ریز و درشت بودن بافت فرش، نقشه، رنگ، جنس تار و پود فرش، شهری که فرش دستبافت در آن بافته شده، قدمت و مواردی از این دست تعیین میشود.

اگر قصد خرید فرش دستبافت دارید، بهتر است به نکات زیر توجه کنید:

اندازه فرش، تراکم فرش، تقارن شکل و رنگ، طرح ها کامل باشد، یکنواختی رنگ و اندازه و کلفت بودن پرز ها.

به این نکته هم توجع کنید که اندازه فرش نباید بیش از دو سه سانتیمتر با اندازه استاندارد فرق داشته باشد.

 فاصله ترنج تا لبه‌های فرش باید یکسان بوده ودقیقا نقش قرینگی داشته باشد.

برای تشخیص یک دست بودن رنگ فرش ماشینی دست خود در جهت خلاف خواب فرش بکشید می‌توانید ببینید که رنگ یکدست است یا نه. اگر رنگ سر و ته الیاف متفاوت بود، از رنگ شیمیایی استفاده شده است.

برای تشخیص تراکم فرش هم میتوانید به پشت آن نگاه کنید، مثلا در یک سانتی متر مربع چند گره وجود دارد.

دقت کنید که هرچه ارتفاع پرزها بیشتر باشد دوام فرش هم بیشتر است البته بستگی به نوع گره فرش نیز دارد.

از جمله فرش‌هایی که تمام موارد بالا در آن رعایت می‌شود فرش اصفهان و اطراف آن مانند نایین و کاشان است البته بستگی به بافنده هم دارد و شما با دقت به همین نکات است که می‌توانید دریابید بهترین فرش دستباف برای کجاست.

شما باید انواع قالی را بشناسید تا بدانید بهترین فرش دستباف برای شما مال کدام شهر است. قالی یا فرش دستباف بر اساس جنس به چند دسته تقسم می‌شود:

قالی تمام پشم: فرشی که تار و پود و پرز آن از پشم باشد. این قالی‌ها بیشتر در مناطق سردسیر یا کوهستانی بافته می‌شوند جایی که به واسطه دام فراوان پشم بسیار در اختیار باشد و گرم شدن بر ظرافت فرش ارجحیت داشته باشد.

قالی چله پشم: این فرش تار و پودش از پشم است اما پرزها نه. البته نخ پشم نوع نازکتری هم دارد که آن را کُرک می‌نامند و فرش‌های با چله کرک ظریف‌ترند. پرز می‌تواند نخ کرک یا ابریشم باشد.

قالی تمام ابریشم: قالی با قالیچه‌ای که تار و پود و پرز آن همه از ابریشم هستند.

قالی کف ابریشم: چله این فرش از پشم یا کرک است اما پرز ها همه ابریشم هستند.

قالی گل ابریشم: چله این فرش از کرک یا پشم است و در بافت از ابریشم و کرک مشترکا استفاد شده. معمولا در گل‌ها و ترنج از ابریشم استفاده می‌شود.

اصفهان و شهرهای اطراف آن همه انواع این فرشها را می‌بافند و در اصفهان با دانستن موارد بالا به راحتی می‌توانید بفهمید برای شما بهترین فرش دستباف ایران مال کدام شهر است.

مطلب قبلی نماد و نشانه شناسی در فرش ایرانی
مطلب بعدی چگونه فرش ها را در مقابل ویروس کرونا ضدعفونی کنیم؟
Print
2697 رتبه بندی این مطلب:
3/0

1 نظر در مطلب "بهترین فرش دستبافت برای کدام شهر است؟" ثبت شده است

حمید

بهترین فرش دستباف مال شه اصفهان است

نوشتن یک نظر

افزودن نظر

x

آخرین مطالب

RSS

پربازدیدترین مطالب

RSS
دی ان ان