Menu

اتحادیه قالیشویان و قالیبافان ری

بهترین قالیشویی را چگونه باید پیدا کرد؟
اتحادیه قالیشویان ری
/ دسته ها: مقالات

بهترین قالیشویی را چگونه باید پیدا کرد؟

انتخاب بهترین قالیشویی یکی از چالش های افراد هنگام نیاز به شستشوی فرش میباشد.بعضی افراد با پرس و جو درمورد کیفیت کار قالیشویان از آشنایان سعی در انتخاب قالیشویی دارند. و بعضی افراد نیز به دنبال سابقه فعالیت قالیشویی و فاکتور های مهم برای خودشان میگردند.امروزه همه افراد به دنبال بهترین ها هستند . عده ای از افراد و شرکت ها به دنبال معرفی خود به عنوان بهترین در زمینه های موردنظر خودشان هستند و عموم مردم به دنبال گزینش بهترینها در هر زمینه ای که نیاز دارند میباشند.امروزه فضای مجازی در این میان نقش اصلی را دارد و عموما راه را بسیار کوتاه می کند. برای انتخاب بهترین قالیشویی با ما همراه باشید.

 

شاخصه های اصلی بهترین قالیشویی

1-قالیشویان مجاز

اولین موردی که باید در انتخاب بهترین قالیشویی مدنظر قرار دهید،پروانه کسب و مجوز فعالیت قالیشویی میباشد.راه های اطمینان از مجاز بودن قالیشویی میتواند دیدن جواز کسب و پروانه فعالیت و یا استعلام از اتحادیه قالیشویی باشد.علاوه بر مجوز فعالیت، یک قالیشویی معتبر معمولا مشهور و خوشنام نیز خواهد بود.

به نام دقیق قالیشویی توجه کنید.گاها پیش آمده است که افراد سودجو از اعتبار و خوشنامی قالیشویان معروف سو استفاده کرده و یا گاها خود را زیر مجموعه آن قالیشویی ها قرار میدهند.پس باید به نام و مجوز و اعتبار قالیشویی ها دقت کنید.برخی از قالیشویی ها با استفاده از عبارات گنگ و مبهم و با ارائه اطلاعات غلط به صورت مستقیم و غیر مستقیم باعث اشتباه مصرف کننده ها میشوند.به عنوان مثال برخی از قالیشویی ها با ارائه ده ها شماره تلفن با پیش شماره هایی از نقاط مختلف تهران، این اشتباه را در ذهن مصرف کننده به وجود می آوردند که شعبات مختلف این قالیشویی در مناطق مختلف تهران در حال فعالیت میباشند.مصرف کننده نمیداند اکثر این شماره ها به یک خط و یک محل واحد منتقل میشود.بعضی از قالیشویی ها با این کار سعی در افزایش اعتبار خود نزد مشتری دارند.

در برخی از تبلیغات گاها مشاهده میشود که با عباراتی مانند : قالیشویی شمال شهر، قالیشویی نیاوران ، قالیشویی تجریش ، قالیشویی فرمانیه، قالیشویی تهرانسر ، قالیشویی ولنجک، قالیشویی نواب ، قالیشویی ستارخان ، قالیشویی صادقیه، قالیشویی پونک ، قالیشویی تهران پارس، قالیشویی قیطریه ، قالیشویی توحید ، قالیشویی ونک ، قالیشویی گیشا ، قالیشویی جنوب ، قالیشویی زعفرانیه ، قالیشویی اکباتان ، قالیشویی شهرک امید ، قالیشویی نارمک ، قالیشویی غرب ، قالیشویی شرق ، قالیشویی شمال ، قالیشویی کارگر، قالیشویی قلهک ، قالیشویی جردن، قالیشویی پیروزی ، قالیشویی گاندی و نظایر آن و درج یک شماره تلفن متعلق به آن منطقه مذکور، در کنار آن وانمود میکنند که نزدیکترین قالیشویی به شما هستند و در همه این نقاط دارای شعب میباشند و بدون اینکه در ظاهر امر خلافی گفته باشند. ولی آنچه باید بدانید این است که اینها روش یک موسسه معتبر نمی باشد.

 

2-دفتر قالیشویی یا کارخانه قالیشویی؟کدام یک معتبرتر است؟

قطعا بهترین قالیشویی نمیتواند صرفا یک دفتر خالی باشد.شاید برایتان جالب باشد که از میان قالیشویانی که مجوز کسب دارند بسیاری از آنها فقط یک واسطه اند!یعنی تنها دارای یک دفتر قالیشویی هستند که سفارشات را ثبت کرده و مسئولیت حمل و نقل آنها را به کارخانجات قالیشویی دارند.اشکال کار در فعالیت این دفاتر نیست و نمیشود که از دفاتر قالیشویی ایراد گرفت اشکال اینجاست که قانونی برای معرفی کارخانجات توسط دفاتر واسطه به مشتری وجود ندارد و عموما این دفاتر این امر را از مشتری پنهان میکنند و خود را کارخانه قالیشویی معرفی می کنند درصورتی که اصلا اینطور نیست.

عمده کارخانجات قالیشویی اعضای اتحایه قالیشویان شهرری میباشند ( به این دلیل که در سطح تهران مجوز احداث کارخانه قالیشویی به دلیل نقض قوانین آب و فاضلاب داده نمیشود )که مدت طولانی ای است در منطقه شهرری پا گرفته اند و کانون ارائه خدمات قالیشویی در تهران بزرگ میباشند. اکثر این کارخانجات که تجربه دهها ساله در عملیات تکمیل و تولید فرش دستباف و صادرات فرش را داشته اند عموما از نظر مردم ناشناخته بوده و بسیاری به دفاتر قالیشویی در سطح تهران خدمات می دهند.

 

3-قالیشویی سنتی یا مکانیزه؟

بهترین قالیشویی باید ترکیبی از قالیشویی سنتی و مکانیزه باشد، نه یک قالیشویی سنتی و یا یک قالیشویی مدرن.یعنی بنا به ماهیت کار و نوع فرش و جنس تار و پود و...، قسمتی از کارها عمدتا بر پایه روشها و ابزار سنتی بهتر انجام می شوند و برای نوع دیگر تجهیزات مدرن جوابگو است .بهترین قالیشویی باید بتواند به روشهای سنتی کار کرده و تجربه شستشوی فرش های تزئینی و فرشهای دستبافت ابریشم و گل ابریشم را داشته باشد تا بتواند مسئولیت خطیر شستشوی فرشهای نفیس و گران قیمت و حتی فرشهای معمولی دستباف را بخوبی انجام دهد در حال حاضر هیچ دستگاهی برای شستشوی فرش های نفیس و دستبافت تولید نشده است.

از طرفی با حجم بسیار زیاد فرش های ماشینی و وجود دستگاه های مکانیزه برای شستشوی این دسته از فرش ها،برای قالیشویی های سنتی از نظر اقتصادی توجیهی ندارد که این دسته از فرش ها را بصورت دستی و سنتی شستشو کنند.دستگاه ها یا اتوماتیک هستند یا فول اتوماتیک که کار شستشو و خشک کن را انجام میدهند و این کار را معمولا بدون آسیب رسانی به تار و پود فرش، تقریبا بی نقص این کار را انجام میدهند و هم از نظر نیروی انسانی و هم از نظر به صرفه بودن فرش های ماشینی را با دستگاه های مکانیزه شستشو میکنند.

 

4-بهترین قالیشویی باید کار را کامل انجام دهد

قالیشویی فقط شستشوی فرش نیست.اگر شرکت قالیشویی این کار را تمام و کمال و خوب انجام بدهد قدم اول برای یک قالیشویی را برداشته است.شستشو جز حداقل های هر قالیشویی میباشد.حین شستشو و قبل از آن گاهی اوقات نیاز به انجام کارهایی است که بعد از آن کارها نوبت به شستشو میرسد. کارهایی مثل تعویض و تعمیر ریشه فرش یا شیرازه فرش ، لکه برداری، رفع بید خوردگی، رنگ برداری از فرشهایی که بر اثر آبدیدگی رنگ داده اند ، رفوگری و رفع سوختگی ، ترمیم و بازسازی قسمت های پوسیده و پاره شده فرش و دهها خدمات دیگر از ویژگی هایی میباشد که اگر قالیشویی این ویژگی ها را داشته باشد میتواند جز کاندیدهای انتخاب بهترین قالیشویی قرار بگیرد اما متاسفانه هیچگونه رده بندی و درجه و متر و معیاری بر حسب توانایی های تخصصی در صدور مجوز واحدهای قالیشویی مجاز وجود ندارد و خیلی از واحدهای مجازی هستند که نهایت توانشان شستشوی معمولی فرش میباشد که گاهی اوقات همین کار را هم نصفه و نیمه انجام میدهند و هرگز نمی توانند نیاز مشتری را کامل انجام دهند.

 

5-زمان تحویل (قصه شب عید!)

قالیشویانی که دارای سیستم ها و دستگاه های مکانیزه هستند کار شستشو و خشک کردن فرش را در ظرفیت بالا انجام میدهند و معمولا طبق تعهداتشان فرش را سر موعد مقرر به مشتری تحویل میدهند. اما دفتر های قالیشویی واسطه و قالیشویانی که به روش سنتی شستشو را انجام میدهند فاقد دستگاه های مکانیزه نیستند،سابقه بدی در زمان تحویل فرش به مشتریان خود دارند و عموم افراد این نگرانی را دارند.عده ای هم با سو استفاده از این نگرانی در مبنای تبلیغات خود تحویل سریع یکروزه فرش قرار داده اند . به صورت استاندارد و طی شدن مراحل شستشو حداقل به دو روز زمان نیازمند است.گول این افراد را نخورید.حتما داشتن گرمخانه مکانیزه را معیار انتخاب بهترین قالیشویی قرار دهید. زیرا در فصول سرد سال قالیشویانی که این امکان را دارا نمیباشند به دلیل اینکه فرش در هوای آزاد قرار میگیرد تاخیر هایی گاه چند هفته ای دارند.لازم به ذکر است که اگر چه بعضی از کارخانجات دارای گرمخانه مکانیزه هستند ولی این گرمخانه های سنتی عموما جوابگو حجم عظیم کار در شب عید نبوده و نیاز به گرمخانه مکانیزه و خودکار میباشد.

مطلب قبلی ترفند هایی برای نگهداری فرش دستبافت
مطلب بعدی پاک کردن همه نوع لکه از روی فرش به آسانی
Print
5824 رتبه بندی این مطلب:
3/1

نوشتن یک نظر

افزودن نظر

x

آخرین مطالب

RSS

پربازدیدترین مطالب

RSS
دی ان ان