Menu

اتحادیه قالیشویان و قالیبافان ری

تگزاپون چیست و چگونه باید از آن استفاده کرد؟
اتحادیه قالیشویان ری
/ دسته ها: مقالات

تگزاپون چیست و چگونه باید از آن استفاده کرد؟

تگزاپون چیست؟

تگزاپون (که گاها به اشتباه تگزافن یا تگزافون تلفظ میشود) خمیر سفید نیمه شفاف غلیظ میباشد که تقریبا بویی ملایم دارد. نام علمی تگزاپون سدیم لوریل اتر سولفات می باشد. تگزاپون مصارف زیادی.یکی از این مصارف در صنعت محصولات بهداشتی آرایشی است که اغلب در محصولات ساخت ایران به عنوان پاک کننده استفاده میشود . تگزاپون خاصیت کف کنندگی بالایی دارد به این علت که جزء مواد فعال سطحی یا سورفکتانت های آنیونی است.

کفی که از تگزاپون حاصل میشود سبک بوده و از شکل نسبتا مطلوبی برخوردار است. همچنین تگزاپون در آب های نسبتا سخت و حاوی املاح نیز کف می کند.

 

انواع تگزاپون 

تگزاپون معمولا به دو صورت معمولی و صدفی در بازار یافت می شود. تگزاپون نوع صدفی برای تولید انواع شامپوهای غیرشفاف (به اصطلاح صدفی) و همچنین انواع مایع دستشویی های صدفی استفاده می شود. تگزاپون معمولاً با درصد خلوص ۷۰ درصد وزنی تولید و عرضه می شود و به شکل خمیر بسیار ویسکوز می باشد. به این دلیل که تگزاپون مخفف کلمات سدیم لوریل اتر سولفات می باشد، این ماده را در بازار به نام SLES نیز می شناسند.

 

چگونه از تگزاپون استفاده کنیم؟

مدت زمانی که طول میکشد تگزاپون در آب حل شود حدود یک ساعت میباشد.درصد ترکیب تگزاپون در آب 1 به 10 است به این معنی که به ازای هر 1 کیلوگرم تگزاپون به 10 لیتر آب نیاز دارید.اندازه ترکیب هم به تعداد فرش ها بستگی دارد.

پس از اینکه تگزاپون را با آب ترکیب کردید، برای حل شدن کامل این ماده در آب،محلول را هم بزنید.سپس فرش موردنظر برای شسشتو را تمیز کرده و آشغال های فرش را جارو کرده و پس از خیس کردن کامل فرش درنهایت حدود نیم لیتر از محلول را روی فرش بپاشید و شروع به شستن کنید.اگر قصد شستن فرش در منزل را دارید مقاله شستن فرش در منزل را بخوانید.

مطلب قبلی استفاده از موکت به عنوان کفپوش منزل
مطلب بعدی دستگاه قالیشویی : آشنایی با دستگاه های قالیشویی
Print
6955 رتبه بندی این مطلب:
3/0

2 نظر در مطلب "تگزاپون چیست و چگونه باید از آن استفاده کرد؟" ثبت شده است

فرهاد سپهری

ممنون از توضیحات و مطالب اموزندتون


Al_rbn64

ممنون ،خلاصه و بسیار مفید بود.

نوشتن یک نظر

افزودن نظر

x

آخرین مطالب

RSS

پربازدیدترین مطالب

RSS
دی ان ان