Menu

اتحادیه قالیشویان و قالیبافان ری

رفع سوختگی فرش با: سیگار، اتو، ذغال، قابلمه و...
اتحادیه قالیشویان ری
/ دسته ها: مقالات

رفع سوختگی فرش با: سیگار، اتو، ذغال، قابلمه و...

سوختگی فرش یک مشکل مشترک برای همه ما است. فرش ها در خانه های ایرانی بسیار مهم هستند ، بنابراین بهتر است همیشه مراقب آنها باشید. اما برخی از سهل انگاری ها باعث سوختن فرش می شود که باید در اسرع وقت در مورد آن تصمیم بگیریم.

لازم به ذکر است که فرشهای دستباف و ابریشم برای از بین بردن سوختگی ها به تجربه بسیار بیشتری نسبت به سایر فرش ها نیاز دارند. به همین دلیل ، برای آسیب نرساندن به فرش خود حتما با قالیشویان مجاز تماس بگیرید. در ادامه این مشکل و روش های مختلف از بین بردن سوختگی فرش را بررسی خواهیم کرد.

 

سوختگی فرش چه انوعی دارد؟

در ایران بیشتر کارهای خانه روی فرش انجام می شود ، بنابراین همیشه فرش ها در معرض اتفاقات زیادی هستند. سوختگی فرش می تواند ناشی از ته سیگار ، ذغال، اتو و حتی موارد بزرگتر مانند قابلمه باشد. به یاد داشته باشید که قبل از انجام هر کاری ، باید اطلاعات کافی کسب کنید و سپس سعی کنید سوختگی فرش را برطرف کنید. در غیر این صورت ، شما می توانید آسیب بیشتری به فرش خود آسیب برسانید.

 

چگونه سوختگی فرش با سیگار را برطرف کنیم؟

برای از بین بردن سوختگی سیگار از دو روش استفاده می شود که می توانید با توجه به میزان و عمق سوزاندن آنها را انتخاب کنید:

 

از بین بردن سوختگی فرش با استفاده از موچین یا قیچی: اگر فرش کمی زیاد می سوزد ، می توانید سطح را با قیچی کوچک یا حتی تیغ برش دهید. حتماً این کار را خیلی دقیق انجام دهید تا هیچ فرورفتگی روی فرش یا فرش باقی نماند.

از بین بردن سوختگی فرش با استفاده از کاغذ سنباده: اما اگر میزان سوختگی زیاد نباشد. فقط قسمت مورد نظر را با کاغذ سنباده بسابید. سپس ذرات جمع شده را جارو کرده و قسمت شنی را با انگشت شست ماساژ دهید تا پرز های فرش صاف شود.

در هر صورت ، ناحیه ترمیم شده را با محلول پراکسید هیدروژن و آب ساده (نسبت یک به ده) با دقت تمیز کنید تا هرگونه سیاهی پاک شود. همچنین مقداری پرز از قسمتهای سالم فرش برداشته و بر روی محل سوخته چسب سیمان بزنید تا کاملاً پوشانده شود.

 

از بین بردن سوختگی فرش با ذغال

سوختگی های ذغال بسیار شبیه سیگار هستند و به طور گسترده ای گسترش می یابند. برای از بین بردن سوختن زغال سنگ ، ابتدا سطح سوخته را سنباده بزنید تا قسمت سخت آن شکسته شود. سطح را تمیز کرده و سپس با قیچی های کوچک لبه های پرز های سوخته را با دقت برش دهید.

 

پس از انجام مراحل فوق برای ترمیم سوختگی فرش ذغالی ، محل را با شامپو فرش بشویید و کاملاً خشک کنید. شامپو فرش می تواند ذرات سیاه را از روی فرش پاک کند. اگر هنوز محل سوختن روی فرش وجود دارد ، از محلول رنگ بر ضعیف با کمی آب استفاده کنید.

 

از بین بردن سوختگی فرش با اتو

افتادن یا قرار دادن اتو روی فرش ها معمولاً باعث ایجاد لکه های زرد می شود. برای ترمیم این لکه ها می توان از پیاز استفاده کرد. برای از بین بردن لکه سوختگی یك فرش با پیاز ، ابتدا یك پیاز كوچك را از وسط نصف كرده و چند دقیقه روی لكه زرد قرار دهید. سپس پیازها را برداشته و در آب نسبتاً سرد بشویید. این روش برای رفع سوختگی سطح مناسب است و در صورت سوزاندن عمیق باید فرش را به یک قالیشویی مجاز ارائه دهید.

 

از بین بردن سوختگی فرش با قابلمه

سوختگی فرش ها و موکت ها معمولاً در آشپزخانه یافت می شوند و یک حلقه زرد بزرگ روی فرش باقی می ماند. برای رفع سوختگی فرش ها این مراحل را دنبال کنید:

 

مقداری یخ را روی فرش سوخته قرار داده و کمی بیشتر فشار دهید.

وقتی دمای فرش خیلی کاهش پیدا کرد، فرش را با یک شانه خوب ریز بزنید.

فرش را با یک پارچه نرم خشک کنید و مراحل قبلی را تکرار کنید.

برای از بین بردن سوختگی فرش زرد از محلول آب اکسیژن و آب ساده (نسبت یک به ده) استفاده کنید.

مطلب قبلی نکات ریز و مهم در موگیری فرش ها در منزل که باید بدانید!
مطلب بعدی روش های از بین بردن کدری فرش و براق کردن فرش
Print
841 رتبه بندی این مطلب:
4/5

نوشتن یک نظر

افزودن نظر

x

آخرین مطالب

RSS

پربازدیدترین مطالب

RSS
دی ان ان