Menu

اتحادیه قالیشویان و قالیبافان ری

رنگرزی چیست و فرایند آن چگونه است؟
اتحادیه قالیشویان ری
/ دسته ها: مقالات

رنگرزی چیست و فرایند آن چگونه است؟

رنگرزی چیست؟

در اصطلاح، رنگرزی به معنی رنگ کردن پارچه، نخ و یا ظروف است اما معمولا رنگرزی را با نام پارچه و نخ می شناسند.

فرایند رنگرزی به این صورت است که در آن نخ، پارچه، الیاف، لباس و پوشاک در مخازن و منابعی از رنگ و موارد شیمیایی یا طبیعی قرار داده شده تا رنگ مورد نظر به آنها منتقل شود.

رنگرزی چگونه انجام میشود؟

در فرآند رنگرزی ابتدا محلول رنگی را که ممکن است از مواد شیمیایی یا طبیعی باشد، در دیگ های بزرگی ریخته و با حرارت آن را به یک درجه معینی میرسانند، این درجه بسته به نوع مواد، نوع رنگ متغیر است. سپس الیاف را درون دیگ ریخته و پس از زمان مشخصی که باز هم از نظر بافت و نوع الیاف که ممکن است طبیعی یا مصنوعی باشد متفاوت است، میپزند.

ماده رنگزا چیست و به چه موادی رنگزا میگویند؟

به هر ماده ای که میتوان در آن از فرایند رنگی که تولید میکند، برای رنگ کردن پارچه، نخ، الیاف، ظروف و ... استفاده کرد درصورتی که شی رنگ شده در مقابل شستشو و نور خورشید مقاوم بوده و تغییر رنگ ندهد، ماده رنگزا میگویند. لازم به ذکر است که این مواد میتواند مصنوعی یا طبیعی باشد.

فرآیند چاپ با رنگرزی چه تفاوت هایی دارند؟

شاید بتوان گفت تنها مورد مشترک در چاپ و رنگرزی، رنگ شده پارچه یا همان عمل رنگ شدن باشد. درواقع فرایند چاپ با رنگرزی کاملا متفاوت است.

انواع سبک در فرایند رنگرزی

رنگرزی با سه سبک مختلف ممکن است انجام شود. چاپ کلاقه ای، گره ای و کاتازوم سه سبک معروف و مهم در این فرایند هستند که هر کدام به شیوه های مختلفی انجام می شوند. رنگرزی به هر سبکی انجام شود باید یکسری ابزار وجود داشته باشد مثلا وجود پاتیل، دماسنج، همزن و ظروف شیشه ای مخصوص ضروری است. وجود مواد کمکی مانند نمک زاج، آمونیاک و آب هم لازم بوده و بدون آنها فرایند رنگرزی ناقص می ماند.

مطلب قبلی گرانترین فرش ماشینی ایران
مطلب بعدی تفاوت فرش و گلیم دستبافت
Print
1814 رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

نوشتن یک نظر

افزودن نظر

x

آخرین مطالب

RSS

پربازدیدترین مطالب

RSS
دی ان ان