Menu

اتحادیه قالیشویان و قالیبافان ری

همه چیز درباره ی فرش ترک
اتحادیه قالیشویان ری
/ دسته ها: مقالات

همه چیز درباره ی فرش ترک

یکی از پرطرفدارترین فرش‌های ماشینی فرش ترک است. در سال‌های اخیر سبک زندگی مردم تغییر کرده و سلیقه آنها بیشتر به سمت خرید فرش‌های لوکس تمایل دارد. فرش ترک در دکوراسیون‌های مدرن استفاده زیادی دارد. ناگفته نماند این نوع فرش‌ها بخاطر طیف ملایم رنگ‌های بکار رفته در آنها، برای هر نوع دکوراسیونی مناسب هستند. زوج‌های جوان برای جهیزیه خود بیشتر  فرش ترک با برند ایرانی خریداری می‌کنند. تکنولوژی تولید فرش ماشینی ترک نوپاست و هنوز جایگاه واقعی خود را کسب نکرده، بنابراین در بسیاری از کارخانه‌ها در مرحله آزمون و خطا قرار دارد.

ویژگی های فرش ترک

ویژگی بارز فرش ترک این است که در بافت آن از الیافی که رنگ‌های روشن و ملایم دارند استفاده شده است. از لحاظ ویژگی‌های ظاهری با فرش‌های ماشینی سنتی تفاوت زیادی دارند. فرش‌های ماشینی ترک شامل رنگ‌های سفید،  کرم، صورتی، فیلی، سبز روشن، آبی روشن و ... هستند. فرش ترک فوق العاده ظریف بافته می‌شود. تراکم فرش ترک 500 و 700 است. بهترین و زیباترین فرش‌های ترک، بافت گل برجسته دارند. در فرش ترک برخلاف فرش ایرانی از نقوش سنتی مانند ترنج، لچک و بته جقه و... استفاده نشده و از نقش ها و طرح‌های مدرن اروپایی الگو برداری شده است. برای آشنایی بیشتر با فرش ترک با ما همراه باشید.

رقابت فرش ترک ایرانی با فرش ترک ترکیه ای

چند شرکت تولید کننده فرش ماشینی در ترکیه برای اولین بار در جهان با انجام تغییراتی در طراحی و رنگ بندی و نقش فرش توانستند آن را از حالت سنتی و قدیمی خارج کنند. این ابتکار به سرعت در ترکیه و بسیاری از کشورها از جمله کشور‌های اروپایی طرفداران زیادی را به خود جذب کرد‌. به ویژگی های ظاهری مانند طرح و نقش و رنگ فرش ترک اشاره کردیم اما مهم تر از این موارد گفته شده، دوام و کیفیت و جنس فرش است. امروزه فرش های ترک در ایران نیز بافته می‌شوند.

 کشور ما ایران نه تنها در بافت فرش دست بافت شهرت جهانی دارد بلکه در تولید فرش های ماشینی هم رتبه بسیار خوبی در دنیا از آن خود کرده است. فرش ماشینی کاشان از معروفترین فرش های ایران است. برای بافت فرش های ماشینی ترک ایرانی از کشور ترکیه نخ‌های ترک وارد کشور شده و بافت فرش را با دستگاه‌های بلژیکی و پیشرفته انجام می‌دهند. همچنین فرش ترک ایرانی از نظر طرح و نقشه تمام سلایق را تحت پوشش قرار داده و بسیار متنوع است.

خرید فرش ترک ایرانی بسیار به صرفه تر از فرش ترک ترکیه ای است. زیرا فرش ترک ترکیه بخاطر هزینه های واردات و گمرک از فرش ترک ایرانی گرانتر می‌باشد. درحالی که کیفیت هر دو نوع فرش یکی است. پس چه بهتر که با خرید محصولات با برند ایرانی به چرخه تولید و اقتصاد کشورمان کمک کنیم.

مطلب قبلی تعرفه جدید اتحادیه قالیشویی شهر ری در سال 99
مطلب بعدی نماد و نشانه شناسی در فرش ایرانی
Print
1167 رتبه بندی این مطلب:
4/8

فایل ها برای دانلود

نوشتن یک نظر

افزودن نظر

x

آخرین مطالب

RSS

پربازدیدترین مطالب

RSS
دی ان ان