Menu

اتحادیه قالیشویان و قالیبافان ری

پاک کردن لکه خمیر بازی ( اسلایم ) از روی فرش
اتحادیه قالیشویان ری
/ دسته ها: مقالات

پاک کردن لکه خمیر بازی ( اسلایم ) از روی فرش

قطعا اگر نحوه پاک کردن لکه ها و مواد شیمیایی مانند خمیر بازی را ندانید نه تنها لکه پاک نمیشود بلکه کار بدتر از قبل نیز خواهد شد.اگر شما فرزند دارید قطعا میدانید که خمیر بازی یکی از جذاب ترین ابزار های بازی و سرگرمی کودکان هستند. در واقع جلوگیری از استفاده این اسباب بازی برای کودکان اجتناب ناپذیر است.

در این بین گاهی اتفاق هایی میفتد که این لحظات شیرین برای کودکان را به لحظاتی تلخ برای بزرگسالان تنبدیل میکند! به این صورت که در هنگام بازی کودکان با خمیر بازی قسمتی از این مواد شیمیایی به فرش چسبیده میشود.اما نگران نباشید.در این مقاله نحوه پاک کردن لکه خمیر بازی از روی فرش را به شما آموزش خواهیم داد.

اسلایم ها یا همان خمیر بازی از مواد شیمایی و صنعتی ساخته میشود. ریختن قسمتی از اسلایم یا خمیر بازی بر روی فرش ممکن است باعث تداخل رنگ های فرش شود یا اینکه پس از مدتی باعث تیره شده قسمت ذکر شده خواهد شد.

بهترین روش درمان پیشگیری است! بهتر است قبل از اینکه خمیر بازی یا همان اسلایم بر روی فرش یا موکت شما بچسبد و دردسر از بین بردن این لکه خاطر شما را مکدر کند، یک محیطی مخصوص برای بازی با این اسباب بازی دوست داشتنی فراهم کنید. محیطی دور از فرش و موکت شما.

چگونه لکه خمیر بازی (اسلایم) را از روی فرش پاک کنیم؟

در هر صورت اگر قسمتی از این ماده صنعتی بر روی فرش یا موکت دوست داشتی شما ریخت باید بدانید که اگر هرچه سریعتر اقدام به رفع آن کنید کار شما آسان تر خواهد بود و پیشامد کمتری نیز خواهد داشت.

1-تا جایی که میتوانید بیشترین میزان از این ماده را با استفاده از ناخون هایتان از لابه لای الیاف فرش یا موکت بیرون بکشید. هرچقدر که این ماده کمتر در تار و پود فرش یا موکت شما باقی بماند کار شما در مراحل بعدی که شستشوی فرش یا موکت میباشد راحت تر است.

2- محلول مورد نیاز برای از بین بردن لکه خمیر بازی یا اسلیم را بسازید. برای این منظور، مقدار 6 انس معادل 180 میلی لیتر سرکه سفید را با مقدار 3 انس معادل 89 میلی لیتر آب گرم ترکیب کنید. سرکه یکی از بهترین محلول های شیمایی است و استفاده زیادی دارد. یکی از این موارد تمیز کردن فرش میباشد.همچنین میتوانید این محلول را در بطری ریخته و بر روی محل مورد نظر اسپری نمایید.

مقاله مرتبط : چگونه فرش را با سرکه تمیز کنیم؟

3-محلول بدست آمده را بر روی قسمت مورنظر بریزید، به میزانی که قسمت مورد نظر کاملا به این محلول آغشته شود. سپس چند دقیقه صبر کنید تا اسلایم یا خمیر بازی به این محلول واکنش نشان بدهد. از برسی نرم برای آغشته کردن قسمت های مورد نظر استفاده کنید. به این نکته توجه کنید که مقدار محلولی که میسازید بسته به نوع و اندازه لکه میباشد.

4-زمانی که خاصیت چسندگی خمیر از بین رفت با استفاده از برسی نرم مانند برس فرش یا برس ضرف شویی شروع به بیرون آوردن اسلایم ها از میان تار و پود فرش کنید. پس از هربار استفاده از برس، برای آنکه ابعاد بیشتر خمیری نشود، برس را خوب شسته و مجددا این کار را انجام دهید. این کار را تا زمانی که اسلایم یا خمیر بازی از الیاف فرش یا موکت بیرون نیامده بود انجام دهید.

5-با استفاده از حوله ای خشک و تمیز سطح موردنظر را کاملا خشک کنید.

6-این مراحل را تا زمانی که لکه از بین برود تکرار کنید. پس از اتمام کار، اجازه دهید قسمت مورد نظر در جریان هوا قرار بگیرد.سپس سطح مورد نظر را با استفاده از جارو برقی جارو کنید تا قسمت شسته شده به حال اولیه بازگردد.

مقاله مرتبط : پاک کردن همه نوع لکه از روی فرش به آسانی

مطلب قبلی ترمیم فرش : ترمیم فرش دستبافت ابریشمی
مطلب بعدی پاک کردن چسب قطره ای و چسب مایع از روی فرش
Print
35291 رتبه بندی این مطلب:
2/9

2 نظر در مطلب "پاک کردن لکه خمیر بازی ( اسلایم ) از روی فرش" ثبت شده است

sareh

منم یک روش بلدم کمی مایع ظرف شویی رو با اب گرم مخلوط کنید بعد روی لکه بریزید و با دستمال روش بکشید این کار رو اونقدر ادامه بدید تا لکه از بین بره


matin

خوب

نوشتن یک نظر

افزودن نظر

x

آخرین مطالب

RSS

پربازدیدترین مطالب

RSS
دی ان ان